Türkiye’de tatlı denince akla gelen şehirler, gurme turu yapmayı sevenlerin oldukça ilgisini çekiyor. Öyle ki sırf baklava yemek için Antep’e, künefe yemek için Hatay’a gidenlerimiz var. Aşağıda gurme turu bağımlılarını heyecanlandıracak 5 şehir ve tatlısını sıraladık.

Gaziantep-Baklava Son dönemlerde artan gurme turlarının ilk durağı şüphesiz Gaziantep’e düzenleniyor. Baklavasından katmerine, soğan kebabından beyranına kadar damaklarımızı şenlendirecek onlarca lezzeti denemek için haklı bir neden. Antep birçok yemeğiyle ünlense de sadece baklavasını yemek için bile ziyaret edilebilecek bir şehir. Kendine has yeme şekli olmasının yanında fıstıklı, sultan ve cevizli çeşitleri bulunuyor. Şerbetli tatlı sevmeyenlerin bile hayır diyemediği bir hafifliğe sahip lezzeti nedeniyle Antep baklavasını sevmeyen yoktur diyebiliriz. Antep baklavalarının diğer baklavalardan ayrılmasının nedeni yapım tekniği, bir de açılan ipince yufkası ve bol tereyağı kullanılması. Kare kare dilimlenen baklavaları yerken ters çevirip yemek gerekiyor ki şerbeti akmasın. Siz de mükemmel bir gurme turu için Gaziantep otobüs seferleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gaziantep: Birçok yemeğiyle ünlense de sadece baklavasını yemek için bile ziyaret edilebilecek bir şehir.

Antalya-Tahinli Kabak Tatlısı Antalya’da tahin, yemeklerin olmazsa olmazı. Birçok yemeğe tahin ekleyerek farklı lezzetler ortaya çıkartmışlar. Tahinli piyaz ya da tahinli kabak tatlısı bunun en güzel örneği. Antalya’ya gurme turu için gitmemiş olsanız bile tatiliniz sırasında bol cevizli ve tahinli kabak tatlısını mutlaka deneyin. Tabii önemli bir noktaya değinmek lazım, kabak kış aylarında yetiştiği için bu eşsiz lezzeti keşfetmek için Antalya’ya kışın gitmek gerekiyor. Tatlı taptaze kabağın haşlanıp şerbetlenmesi sonrasında üzerine tahin ve ceviz dökülmesiyle yöresel bir tat almış. Arzuya göre fırınlanmış şerbetli kabak tatlısını da deneyebilirsiniz. Şehir merkezinde birçok restoranda lezzetli ve keseye uygun kabak tatlısı bulmak mümkün. Antalya gezisi için hazırladığınız yemek nerede yenir listenize tahinli kabak tatlısı yapan yerleri eklemeyi unutmayın. Antalya otobüs bileti almak için tıklayın.

Tahinli kabak tatlısı, taptaze kabağın haşlanıp şerbetlenmesi sonrasında üzerine tahin ve ceviz dökülmesiyle yöresel bir tat almış.

Hatay-Künefe Hatay’ın dillerden düşmeyen çok kültürlü mutfağını bilmeyen yoktur. Hem tarihi birikimi hem de mutfağı uçsuz bucaksız yerlere gitmiştir. Hatay’ın neyi meşhur denince de hepimizin aklına künefe gelir. Şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefe, içine eklenen peynirle hazırlanıyor. Kadayıfın arasına saklanmış sıcacık uzayan peyniri yerken bundan daha güzel bir tatlı olamayacağını düşünürüz. Şerbetli tatlı olduğu için bazılarına tadı biraz ağır gelebilir, Gaziantep’in fıstıklı baklavası kadar hafif değildir. Ancak künefenin de tıpkı Antep baklavası gibi kendine özel yeme şekli vardır. Tatlıyı ateşten indikten sonra peyniri soğuyup katılaşmadan önce yemek gerekir. Siz de yanınızda yemek yemekten keyif alan bir arkadaşınızla birlikte Hatay’ı sadece gurme turu için bile tercih edebilirsiniz. Benzersiz kadayıf deneyimi için Hatay seferleri bu sayfada.

Şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefe, içine eklenen peynirle hazırlanıyor.

Balıkesir-Höşmerim Balıkesir yöresine ait höşmerim o kadar beğeniliyor ki her yerden bir talibi çıkıyor. Neredeyse Karadeniz’e ve doğuya gittiğimizde o ilin meşhur tatlısının höşmerim olduğunu duyacağız. Peynir tatlısı olarak da bilinen höşmerim, Balıkesir yöresinde peynir mayasıyla hazırlanıyor. Üzerine kaymak, ceviz, badem veya dondurma ekleyerek yenebileceği gibi, lezzetini kaybedeceğini düşünenler sade de yeniyor. Oldukça hafif bir tatlı olması nedeniyle bünyede bolca yeme potansiyeli yarattığını baştan hatırlatalım. Tatlı o kadar çok seviliyor ki Balıkesir’den gelen herkes hediye tercihini höşmerimden yana kullanıyor. Bu nedenle kent ziyaretinizde höşmerimin tadına bakıp dönüş yolunda hediye olarak yanınıza bir kutu höşmerim almayı unutmayın.

Balıkesir otobüs bileti için seferlerimizi inceleyebilirsiniz.

Üzerine kaymak, ceviz, badem veya dondurma ekleyerek yenebilen höşmerimi sade olarak da tüketebilirsiniz.

Erzurum-Kadayıf dolması Erzurum’un geleneksel tatlısıdır. Şerbetli tatlı çeşidi olan kadayıf dolması, içine ceviz koyulup kızartılarak elde edilir. Yalnız bu lezzet nerede yenir diye araştıranlara bir tavsiyemiz var. Bu tatlı herkesin başarıyla yapabileceği bir kolaylıkta değil. Yapım aşamasında şerbet yoğunluğunun çok iyi ayarlanması gerekiyor. İyi yapılmamış kadayıf dolması ilk lokmada içinizi bayabilir. Oysa hafif yapılmış dolmadan birkaç tane yiyebilirsiniz. Bunun dışında kadayıf dolması yemek için gittiğiniz yerde birkaç püf noktasına dikkat ederek iyi mi, kötü mü yapıldığını anlayabilirsiniz. Kadayıfın tel tel uzun ve taze seçilmesi, içinin bol cevizle doldurulması, tellerin kızartılırken sarkmaması için tencereye dayayarak pişirilmesi çok önemli. Tabii kızartma ayarını kaçırıp dışının fazla sertleşmemesi de makul olanı. Erzurum’a bir gurme turu düzenlediğiniz zaman cağ kebabın ardından kadayıf dolmasını denemeyi unutmayın. Erzurum gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

İyi bir kadayıf dolması için 3 püf nokta:Kadayıfın tel tel, uzun ve taze seçilmesi, içinin bol cevizle doldurulması, tellerin kızartılırken sarkmaması için tencereye dayayarak pişirilmesi.

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....