Eskişehir, Avrupai görünümü ile son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Popülaritesi arttıkça, özgün atmosferini deneyimlemek isteyen gezginler kente daha fazla ilgi gösterir hale geliyor. Konumu nedeniyle hafta sonu tatilleri için ideal destinasyonlar arasına adını yazdıran Eskişehir’i daha önce hiç ziyaret etmediyseniz, saatler boyu araştırma yapmanıza gerek yok. Çünkü Eskişehir’de eğlenceli bir hafta sonu için bilinmesi gerekenleri biz sizler için listeledik! Size de sadece keyifli bir yolculuk için otobüs bileti alma işini bıraktık.

Eskişehir’de Nereye Gidilir?
Kökenleri M.Ö. 14. yüzyıla kadar uzanan Eskişehir, her ne kadar modernleşme sürecinde olsa da tarihi ile arasında bağı koparmamaya niyetli gibi duruyor. Bu sayede kente gelen gezginler kısıtlı süre içerisinde, farklı zaman dilimlerinde inşa edilmiş yapıları görme fırsatı yakalıyor. Seçim aşamasında zaman kaybetmenizi istemediğimizden, sizler için en popüler mekanları içeren Eskişehir’de gezilecek yerler listesi oluşturduk:
  1. Eskişehir Sazova Parkı

Eskişehir gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, eğlence dolu içeriğinden dolayı Eskişehir Sazova Parkı’nı yazmanızı tavsiye ediyoruz. 400 bin metrekareye yakın alanı kaplayan parkta birçok tematik alan bulunuyor. Bu alanların bir kısmında, ülkemizin ünlü yapılarının kopyaları bulunuyor.

  1. Masal Şatosu

Görüntüsü ile gezginlerin zihnine bir anda “Disneyland’a mı geldik?” sorusunu getiren Masal Şatosu, açılışının hemen ardından kentin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş. Şatonun içerisinde çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ayrıca tüm park alanına hâkim seyir terası da burada sizleri bekliyor.

  1. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı sınırları içerisinde konumlanan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1525 yılında Çoban Mustafa Paşa’nın emriyle inşa edilmiş. Osmanlı cami mimarisinin şehirdeki en güzel örneklerinden sayılan yapı kompleksinin Tabhane bölümü, günümüzde El Sanatları Çarşısı olarak kullanılıyor.

  1. Porsuk Çayı ve Adalar

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı ve Adalar, kentteki gelişimin en önemli göstergesi olmayı sürdürüyor. Havanın güzel olduğu bir günde burada düzenlenen gondol ve tekne turlarına katılıp, manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

  1. Odunpazarı Evleri

Kentte sivil mimarinin en önemli örnekleri arasında başı çeken Odunpazarı Evleri’ni görmeden sakın Eskişehir’den ayrılmayın. Osmanlı’nın izlerini günümüze taşıyan bu evlerde, gündelik yaşama dair ilginç ipuçları bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yenir?
Balkanlar ve Kafkasya’dan göç eden toplulukların da etkisi ile Eskişehir, zengin mutfak kültürüne sahip bir kent haline gelmiş. Met helvasından haşhaşlı çöreğe, çibörekten Balaban’a kadar onlarca özgün lezzet kentte sizler tarafından denenmeyi bekliyor. Bu lezzetleri deneme fikri sizi heyecanlandırıyorsa aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.
  1. Balaban Köftesi

Eskişehir mutfağının en önemli lezzetlerinin başında Balaban köftesi geliyor. Balaban hazırlanırken önce kare şeklinde kesilmiş pideler kemik suyuna batırılıyor. Ardından tabağa dizilen pide parçalarının üzerine ızgarada pişmiş köfteler yerleştiriliyor. Son olarak tarifi gerçek bir lezzet şölenine çevirmek için sos, yoğurt ve tereyağı ekleniyor.

  1. Çibörek

Tatar ve Kırım kökenli toplulukların Eskişehir mutfağına kazandırdıkları bu eşsiz lezzetin tadına bakmadan kentten ayrılmamanızı öneriyoruz. Adı “lezzetli börek” anlamına gelen bu enfes hamur işi, isteğe bağlı olarak yağlı veya yağsız hazırlanabiliyor. İçeriğinde ise yine talebe göre peynir ve kıymaya yer verilebiliyor.

  1. Met Helvası

Canınız tatlı bir şeyler çektiğinde yöresel mutfağın en özel tariflerinden biri olan met helvasını tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Eskişehir tatili dönüşünde sevdiklerinize hediye etmek için paketler halinde satın alabileceğiniz helvanın yapımında un, su, şeker, yağ ve limon kullanılıyor.

  1. Haşhaşlı Gözleme

Odunpazarı’nın simgeleşmiş lezzetlerinden olan haşhaşlı gözleme, “Eskişehir’de ne yenir?” sorusuna cevap olarak sizlere önereceğimiz son lezzet. Klasik gözlemeden farklı olarak bu tarif pişirilirken toprak saç kullanılıyor.

Eskişehir, gerek kültürel gerek tarihi açıdan gayet zengin profile sahip bir şehir. Kentin bu zenginliklerinin tadını çıkarmak için daha fazla beklemek istemiyorsanız hemen Kamil Koç Eskişehir otobüs bileti alıp eğlence dolu hafta sonu tatilinin kapılarını aralayabilirsiniz.

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....