Mağara dalışı, yer altında binlerce yıl içerisinde oluşmuş gizli hazineleri keşfetme fırsatı sunuyor. Kara ve su altı mağaracılığı olmak üzere kendi içerisinde iki ana disipline ayrılan bu heyecan dolu aktiviteye, tehlikeli yanına rağmen her geçen yıl daha fazla macera tutkunu ilgi gösteriyor. Ülkemizde dalışa uygun çok sayıda mağara bulunması da ilginin yüksek olmasına ciddi anlamda katkı yapıyor.  

Türkiye’de Mağara Dalışı Yapılan Yerler

Ülkemizde, mağara dalışına uygun alanlara İzmir’in kuzeyinden Mersin’e kadarki kıyı kesiminde sıkça rastlanıyor. Hatta daha spesifik olmak gerekirse Marmaris-Anamur arasında kalan kısımda kendi seviyenize uygun dalış parkurunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Yalnız parkur seçiminin öncesinde “Mağara dalışı nasıl yapılır?” sorusunun cevabını bildiğinizden emin olmanız gerekiyor. Zira deneyimli bir ekibe dâhil olarak gerçekleştireceğiniz aktivite sırasında bile çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Mağara dalışı, teknik bir disiplin olduğundan mutlaka eğitim alınmasını gerektiriyor. Dünya üzerinde çok az kurumdan alınabilecek eğitim esnasında öncelik mağara dalışı ekipmanları kullanımına veriliyor. Adaylar; gece ve bulanık suda hareket, ilk yardım, kovuk dalışı gibi birçok konu hakkında da süreç boyunca uygulamalı eğitim görüyor.

Eğitim aşamasını başarıyla geçseniz ve belli oranda deneyim sahibi olsanız bile mağara dalışı sırasında mutlaka uymanız gereken kurallar bulunuyor. Örneğin; dalış sırasında derinlik limitinin 42 metre olduğunu unutmamanız gerekiyor. Ayrıca ip kullanımında 1/3 kuralına harfiyen uymanız da dalış deneyiminizin başarı ile sonuçlanmasının önünü açıyor.

Gerekli tecrübeyi edindikten sonra sadece deniz kıyısındaki alanlarla yetinmek durumunda değilseniz. Dilerseniz bu konuda güvenilir bir ekip oluşturup Aladağlar ve Toroslar başta olmak üzere iç kesimlerde sizleri bekleyen fırsatları değerlendirebilirsiniz. Hatta bu deneyimi yaşamaya şu mağaralardan başlayabilirsiniz:

Suluin Mağarası – Antalya

“Mağara dalışı nerede yapılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız araştırmanıza Antalya sınırları içerisindeki Suluin’den başlayabilirsiniz. Mağaraya ulaşmak için önce Kamil Koç Antalya otobüs bileti alıp kent merkezindeki otogara gitmeniz gerekiyor. Sonrasında ise toplu taşıma araçlarına binerek Finike’ye kısa sürede ulaşabilirsiniz.  Sınırlarının halen daha bilinmemesi, mağaraya olan ilginin azalmasının önündeki en önemli engeli oluşturuyor.

1990’lı yıllarda Amerikalı ekibin karışım gaz kullanarak 122 metre derinliğe indiği Suluin Mağarası’na, belli bir derinliğe yalnızca profesyonel dalgıç ve araştırmacılar dalış yapabiliyor. Dalışların özel izinle gerçekleştirilmesindeki ana etkenler olarak suyun asidik yapısı ve kolayca hissedilebilen hidrojen sülfür gösteriliyor. Türk ekibin 2000’li yıllardaki dalışı sırasında buldukları kemik ve seramik parçaları, mağaranın bir zamanlar kuru olduğuna işaret ediyor.

Altınbeşik Mağarası – Antalya

Antalya, yalnızca Avrupa’nın en büyük mağarası Suluin sayesinde dalış tutkunlarının favorileri arasında yer almıyor. Ülkemizin en popüler tatil rotalarının bulunduğu şehir, aynı zamanda dünyanın 3. büyük su altı mağarası Altınbeşik’e ev sahipliği yapıyor. İbradı ilçesinin sınırları içerisindeki yer altı oluşumu, ülkemizin ilk ve tek mağara milli parkı unvanını taşıyor.

1966 yılında Oymapınar Barajı ile ilgili araştırmalar yapan Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilen Altınbeşik Mağarası’nda, yer altı nehrinin etkisi ile su seviyesi yılın her dönemi aynı seviyede kalıyor. Mağaranın ilk 200 metrelik bölümünü oluşturan alt seviyede çeşitli renklerde travertenler ve bir şelale bulunuyor.

Küre Dağları Mağaraları

Derinlerdeki gizemli dünyayı keşfetmek niyetindeyseniz rotanıza Kastamonu ile Bartın arasında uzanan Küre Dağları’nı dâhil edebilirsiniz. Küre Dağları mağaraları söz konusu olduğunda 100’e yakın yer altı oluşumundan bahsetmek mümkün. Ancak dalış yapmak için bölgeye gelenlerin ilgisini 9 mağara çekiyor. Hatta bünyelerinde barındırdığı eşsiz güzellikler nedeniyle 2015 yılında bu oluşumlar Uluslararası Mağara Fotoğrafçıları Buluşması’na ev sahipliği yapmış.

-250 metreye inilebilen Ilgarani, bölgedeki en derin mağara olma özelliği taşıyor. 15 kilometrelik Eşekçukur Kuylucu ise Küre’deki en derin mağara. Mantar, Ejder ve Mencilis dalış tutkunlarına keyifli anlar yaşatırken Küre Dağları’nda en çok ziyaretçiyi Topmeydanı ağırlıyor. Çünkü bu mağarada bazılarının çapları 2 metreyi bulan birçok doğal havuz bulunuyor. Küre Dağları mağaralarına konforlu bir şekilde ulaşabilmenize imkân tanıyacak Kastamonu otobüs bileti seçenekleri Kamil Koç’ta sizleri bekliyor.

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....