Ankara, her ne kadar diplomasinin merkezi olsa da rotasını başkente çevirenler için harika turistik noktalara da sahip. Ülkemizin en güzel ve en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Ankara’da şehrin düzenli ve dingin havası eşliğinde oldukça keyifli geziler yapabilirsiniz. Sizin için Ankara’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken 10 yeri listeledik. Başkent Ankara’ya Kamil Koç otobüs bileti satın alarak konforlu bir yolculuk yapabilir, bu eşsiz Anadolu şehrinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Yola çıkmadan önce sizin için özel olarak hazırladığımız Ankarada gezilecek yerler listemize göz atmayı unutmayın.

Ankara’nın Simgeleri: Anıtkabir, Atakule, Kızılay Meydanı ve Pembe Köşk

Ankara gezi rehberi içerisinde elbette ilk sıra Anıtkabir’e ait. Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan anıt mezar, Atatürk’e yakışır şekilde görkemli bir yapıya ve mimariye sahip. Şehir içi otobüslerle kolayca ulaşım sağlanabilen Anıtkabir’e girişler de ücretsiz. Birkaç farklı bölümden oluşan Anıtkabir’de ağırlıklı olarak görmeniz gereken yerler ise Anıt Bloku içerisinde bulunuyor. Atamızın kitapları, kıyafetleri gibi özel eşyalarının sergilendiği müze bölümünde büyüleyici ve duygu dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Ankara’nın simge mekanlarından bir diğeri olan Atakule’yi şehrin pek çok noktasından kolayca görebilirsiniz. Oldukça farklı bir mimariye sahip olan Atakule’de şehrin ilk alışveriş merkezi de yer alıyor. Ancak alışveriş merkezi, tadilat çalışmalarından sonra yepyeni ve modern bir görünüme kavuştu. Yenileme çalışmalarını da içine alan süreçte kule bölümü ise şu an için hizmete açık değil. Dilerseniz alışveriş merkezinin terasından da oldukça keyifli şekilde Ankara manzarasını seyredebilirsiniz.

Bir rivayete göre Ankara’da tüm yollar Kızılay’a çıkıyor. Bu yüzden şehrin en önemli ve en merkezi noktalarından olan Kızılay Meydanı, ismini ise Kızılay Genel Merkez Binası’ndan alıyor. Eğlencenin ve alışverişin de merkezi olan Kızılay, o kalabalığın ve karmaşanın içerisinde oldukça keyif alabileceğiniz ve Ankara ruhunu hissedebileceğiniz bir yer. Otogardan da Kızılay’a ulaşmak oldukça kolay oluyor.

Cumhuriyet’in kuruluşuna ve ilk yıl sancılarına tanıklık etmiş oldukça köklü bir yapı olan Pembe Köşk de şehrin simge mekanlarından bir tanesi. İsmet İnönü Evi olarak da bilinen köşk, zamanında yeni yönetim sistemiyle birlikte “ilk”lerin yaşandığı bir yer olmuş. Ayrıca rivayete göre köşkün yemek odasının dekorasyonuyla Atatürk bizzat ilgilenmiş. Cumhuriyet tarihine dair oldukça önemli kararların alındığı Pembe Köşk, yılda iki defa kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Eski Ankara’yı Yaşamak İsteyenler için: Ankara Kalesi, Hamamönü, Samanpazarı ve Pirinç Han

Tam anlamıyla eski Ankara’yı yansıtan bir bölgede bulunan Ankara Kalesi, şehre oldukça hakim olan bir tepede yer alıyor. Kaleye çıktığınız anda tüm Ankara’yı ayaklarınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz. Üstelik tarihi çok eskilere dayanan kalede Galatlar’dan Osmanlı’ya dek uzanan pek çok medeniyetin izlerini de bulmak mümkün. Tarihin en önemli kanıtlarından olan Ankara Kalesi’ne ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Ayrıca bölgeye ulaşmak için metro ya da otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 

Eski Ankara evlerini görme zevkine erişebileceğiniz Hamamönü ise evlerinin yanı sıra sokaklarıyla da şehrin en meşhur turistik noktalarından bir tanesi. Gittiğinizde bambaşka bir atmosfere geçiş yaptığınızı hissedebileceğiniz Hamamönü’nün sokaklarında gezerken yüzyıllar öncesindeki yaşanmışlıkları ruhunuzda hissedebilirsiniz. Özellikle Ramazan ayında gitmeniz halinde eski Ramazan geleneklerini deneyimlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Hamamönü’nde turistik eşyalar satın alabileceğiniz el ürünleri pazarı da bulunuyor. Dilerseniz bölgeye dillere destan bir pazar kahvaltısı yapmak için de gidebilirsiniz.

Ankara Kalesi’nin hemen alt taraflarında yer alan ve Samanpazarı olarak geçen tarihi çarşıda da eski yapısını koruyan dükkanlar, bakırcılar ve boncukçular bulunuyor. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için benzersiz bir yer olan Samanpazarı’nda bolca alışveriş de yapabilirsiniz. Ankara’dan ayrılırken sevdikleriniz için hediyelik eşya satın almak istiyorsanız burası sizin için ideal bir yer. 

Ankara’daki ilk ahşap han olan Pirinç Han ise 1. Dünya Savaşı zamanlarına kadar konaklama amaçlı olarak hizmet vermiş bir yapı. Sonrasında geçirdiği restorasyonların ardından bugünkü halini almış. Şu anda antika ve tarihi eşyalarla dolu dükkanların bulunduğu Pirinç Han’ın girişinde ünlü Han Duvarları şiiri bulunuyor. İster alışveriş yapmak için isterseniz de tarihi yakından hissetmek için ziyaret edebileceğiniz Pirinç Han’da halılardan bakır ürünlere kadar çok çeşitli eşya satılıyor.

Farklı Hisler Yaşayabileceğiniz İki Ayrı Mekan: Kocatepe Camii ve Augustus Tapınağı

1967’de inşasına başlanan ve tamamlanması 20 yıl süren Kocatepe Camii, şehrin en büyük ve en ihtişamlı yapılarından bir tanesi. 1987 yılında hizmete açılan caminin mimarisinde genel olarak Osmanlı esintileri hissediliyor. Tarihi niteliğinden ziyade mimarisini ve estetik yapısını incelemek için Kocatepe Camii mutlaka ziyaret edilmeli. Toplu taşıma araçlarıyla ya da Kızılay’dan yürüyerek camiye kolayca ulaşabilirsiniz. 

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Augustus Tapınağı da Ulus’ta bulunuyor. Yapı içerisinde Monumentum Ankyranum yani Ankara Anıtı bulunuyor olması onu dünya çapında ünlü bir tapınak haline getiriyor. Girişlerin ücretsiz olduğu tapınağa toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ülkemizin en güzide şehirlerinden bir tanesi olan Ankara’yı doyasıya keşfetmek, bu listedekilerin yanı sıra Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Eymir Gölü, Kuğulu Park, Mogan Gölü ve Seğmenler Parkı gibi diğer önemli turistik yerleri ziyaret etmek için şimdi Kamil Koç’tan Ankara otobüs bileti alabilir ve keyifli bir seyahate çıkmak üzere valizinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Otobüs bileti satın almak için Kamil Koç App Store mobil uygulamasını ya da Kamil Koç Play Store mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. 

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....