Bölgeden bölgeye, ilden ile hatta köyden köye bile yemek kültürünün değişiklik gösterdiği Türkiye, dünyada yöresel mutfağın en geniş olduğu ülkelerden sayılır. Öyle ki komşu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede Türk mutfağından izler bulmak mümkündür. Tarihi ve doğal güzellikleriyle güzide şehirlerden olan Çanakkale de yöresel mutfağıyla cezbedici bir özellik taşır. Çanakkale Boğazı geçilmez, ama Çanakkale’ye gidenlerin boğazından Çanakkale yemekleri o kadar güzel geçer ki insan bu şehirden ayrılmak istemez. Çorbasından köftesine, tatlısından sulu yemeklerine kadar Çanakkale lezzetleri birçok insanı kendine aşık eder.

Türkiye’nin en batı kıyısında bulunan Çanakkale’ye gitmek isteyenler ise konforlu bir otobüs yolculuğu için soluğu Kamil Koç Çanakkale seferlerinde alır. Siz de müşterilerine üstün hizmet sunan Kamil Koç’ta Çanakkale otobüs bileti arıyorsanız, doğru yerdesiniz demektir.

Çanakkale’ye Özgü Birbirinden Lezzetli Çorbalar

En dayanılmaz sofralarda sahneye ilk önce çorba çıkar. Çorba, sofraya gelen kişiye lezzetli bir karşılama yapar. Çanakkale’ye geldiğinizde sizi sofralarda karşılayacak yöresel çorbaların başında ise ovmaç çorbası gelir. Yapılışının basit olması sizi yanıltmasın. Tadına varınca ovmaç çorbasından vazgeçmek hiç de basit değildir. Asıl malzeme olarak soğan ve un kullanılır ve tercihe göre salça ve pul biber eklenir. Afiyetle yenir.

Çanakkale denince akla gelen bir diğer çorba ise iskorpit çorbasıdır. Tam bir sahil şehri olan Çanakkale, iskorpit çorbası ile size sahip olduğu boğaza yakışan lezzette bir çorba sunar. İskorpit balığına domates, un, havuç ve türlü çeşit yeşillik eder, bir kez içen birkaç kez daha içer.

Tadınca Adını Ezberletecek Lezzetler: Tumbi, Metez ve Yumurtalı Tiken

Çorbanızı içtiyseniz sıra geldi asıl yemeklere. Göce, patlıcan, domates ve maydanozun bir araya gelmesiyle sofradakilere adeta bir lezzet şöleni sunan tumbi, Çanakkale’ye gelmek için tek başına bir sebeptir. Önce tavada kavrulan malzemeler ardından fırınlanarak servis edilir.

Bir diğer yöresel lezzet ise peynirli akrabalarına başka yörelerde rastlanan metezdir. Çanakkale’de yapılan metezin en ayırt edici özelliği kıyma ile yapılması sayılır. Yarım ay şeklinde yapılan metez, ayın gece vakti yarattığı manzara kadar hayranlık uyandıran bir yemektir.

Tumbi ve metezin yanında yumurtalı tiken de Çanakkale’nin en sevilen yemeklerindendir. Şevketibostan, soğan, yumurta ve salça ile yapılan yumurtalı tiken lezzetinin yanında protein ve vitamin deposu olmasıyla sağlığınız için de faydalıdır.

Hepsinin yanında bir tane de çırpma denerseniz kimse sizi sofradan kalkmaya ikna edemez. Çırpma, ıspanağın soğan, un ve su ile buluşarak lezzetini katladığı benzersiz bir yemektir. Çanakkale’ye gelenler için eşsiz bir yemek deneyimi sunar.

Börülcenin Köftesi Mi Olur Demeyin

Börülce köftesi mi olur diye düşünenler genellikle Çanakkale’ye geldikten sonra börülceyi köfte harici düşünemezler. Türlü türlü versiyonlarda sofralarda yerini alan börülce, Çanakkale’de yiyenleri hem lezzetiyle hem de köftesiyle şaşırtır. Börülceyi tek başına bırakmayan bolca baharat, domates, soğan, un ve yumurta sofraları bir ziyafete dönüştürerek Çanakkale’yi aklınıza bir lezzet şehri olarak kazıyacaktır. Emin olun ki kendi şehrinize döndükten sonra hemen internete girerek bu eşsiz köftenin ayrıntılı tarifine bakmak isteyecek ve evinizde deneyeceksiniz, ama kendi has yöresinde yemek için Çanakkale’ye tekrardan geleceksiniz.

Tatlı Bir Kapanış: Basma Helvası

Çorbanızı içtiniz, yemeklerinizi afiyetle yediniz. Tabaklarınızda kırıntı dahi bırakmayarak resmen ilk alındığı günkü kadar tertemiz bıraktınız. Şimdi sıra geldi tatlı bir kapanışa. Sizi bu noktaya kadar tadına doyum olmayan bir misafirperverlikle ağırlayan Çanakkale’nin güzel de bir tatlısı var: Basma helvası. Zeytinyağlı bir tatlı olan basma helvası ilk duyduğunuzda garip gelse de ona alışmanız çok zaman almaz. Un, şeker ve bolca cevizle birlikte hazırlanan ve soğuduğu zaman genellikle baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis edilen basma helvası ile Çanakkale’deki lezzet gezinize tatlı bir nokta koyar.

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....