Yunanistan’ın ikinci en büyük şehri Selanik, denizle bütünleşmiş rahat ve keyifli atmosferi, köklü tarihi, sıcak insanlarıyla ziyaretçilerinin zihninde güzel anılar bırakıyor. Kentte Roma, Osmanlı ve bir çok dünya kültürlerine ait mimari eserler bulunuyor. Bu kültürlerin izi bölge mutfağına da yansıyor.Bir zamanlar Osmanlı kültürü hakimiyetinde olan şehir Türk ziyaretçiler için tanıdık yüzler, tanıdık kokular, tanıdık bir mimari anlamına da geliyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olması da Selanik’in önemini ve manevi değerini artırıyor.

Selanik tarihi ve turistik pek çok gezilecek yere sahip cıvıl cıvıl bir şehir. Öncelikle şehir merkezindeki tarihi eserleri ve mimariyi keşfetmek için bir Selanik turu yapıp, ardından çevredeki tatil beldelerinde denizin tadını çıkarmak da mümkün.

Kentte görülebilecek önemli bazı noktaları sizin için bir araya getirdik.

Atatürk’ün Evi

Selanik’e giden Türk ziyaretçilerin ilk durağı Atatürk Evi oluyor. Atatürk’ün doğup büyüdüğü ev, günümüzde Türk Konsolosluğu’nun yanında yer alıyor ve müze olarak gezilebiliyor. Evin mutfağı, sofası, yatak odaları, tavan motifleri aslına uygun şekilde korunmuş ve ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. Bunun yanı sıra müzede Atatürk ile ilgili pek çok fotoğraf, resim ve belge de sergileniyor.

Aristotelous Meydanı

Aristotelous Meydanı Selanik’in hattâ Yunanistan’ın en ünlü noktalarından birisi ve şehrin kalbi burada atıyor diyebiliriz. 1918 yılında Fransız mimar Ernest Hébrard tarafından tasarlanan meydan daha sonra büyütülmüş, 2000’li yıllarda ise restorasyon geçirmiştir. En gözde kafeler ve barlar ile şehrin pek çok önemli binası meydanda ve çevresinde bulunuyor. Ayrıca noel ve benzeri büyük kutlamalar meydanda yapılıyor.

Selanik Beyaz Kule

Şehrin sembollerinden birisi olan Beyaz Kule’nin tarihi Bizans’a kadar dayanıyor. Osmanlı döneminde Bizans’tan kalan kulenin yerine yenisi inşa edilmiştir. Kulenin yüksekliği 34 metredir. Daha önce zindan olarak kullanıldığı ve içinde idamlar gerçekleştirildiği için Kızıl Kule olarak da anılan Beyaz Kule, Yunanistan’ın Selanik’in kontrolünü eline aldığı 1912 yılından itibaren beyaza boyanmaya başlanmış ve bugünkü adını almıştır.

Agia Sofia Kilisesi

Aya Sofya ya da Agia Sofia Kilisesi Selanik’in merkezinde, Aya Sofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktada bulunuyor. Kilise, 5. yüzyılda bir depremde yıkılan eski Bizans bazilikasının yerine inşa edilmiştir. Kentin en önemli dini yapılarından olan kilisede farklı dönemlerden kalan mimari öğeler ve duvar resimleri görülebiliyor.

Galerius Kemeri

Selanik’in en gözde buluşma noktalarından olan Kamara, Dimitriou Gounari ve Egnatia yollarının kesiştiği noktada bulunuyor. Bu kemer, MS 3. yüzyılın sonunda Roma İmparatorluğu’nun dört büyük liderinden biri olan Sezar Galerius’u onurlandırmak için yapılmıştır. Günümüze sadece bir bölümü ulaşabilmiş ve aslında dikdörtgen bir bina olan kemer, geçmişte büyük Galerius Sarayı’nın bir parçasıydı.

Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik eserlerin sergilendiği müze, geniş bir koleksiyona sahip. Şehrin merkezinde kolay ulaşılabilir bir noktada bulunan Selanik Arkeoloji Müzesi’ne, 08.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediliyor.

Selanik’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Selanik, kış aylarının da ılıman geçmesi nedeniyle her mevsim ziyarete uygun bir kent. Yaz tatilinizi burada geçirmek isterseniz kentin çevresinde özellikle Halkidiki bölgesinde güzel plajlarıyla pek çok tatil beldesi bulunuyor. Bunun yanı sıra Selanik tam bir festivaller kenti ve seyahatinizi bu festivallerden birine denk getirebilirsiniz.

Selanik’te Etkinlikler ve Aktiviteler

Sonbahar aylarında pek çok festival düzenleniyor. Bunlardan Uluslararası Selanik Panayırı ve Balkanlar’da kendi alanında en büyük festivallerden birisi olan Selanik Film Festivali ekim ayı içinde kapılarını ziyaretçilere açıyor. Yine sonbahar aylarında düzenlenen Dimitria Festivali sırasında kentin her noktasında pek çok etkinlik oluyor. Selanik Panhellenik Kitap Festivali ve Selanik Uluslararası Kitap Festivali bahar aylarında düzenleniyor.

Bunun yanı sıra Selanik Sokak Sanatları Festivali, “Street Mode Festival”, “Open House Thessaloniki”, “Map of Flavours” gibi pek çok sanat, gastronomi ve müzik festivali de yıl boyunca şehri bir modern sanat, kültür ve eğlence başkenti konumuna getiriyor.

Festivallerin yanı sıra Selanik’te geleneksel Modiano Pazarı’nda alışveriş yapmak, Ladadika bölgesinde gece hayatını keşfetmek, Osmanlı mimarisinin izlerini takip edebileceğiniz tarihi Ano Poli semtini turlamak, ayrıca Tsimiski, Egnatia, Ermou, Mitropoleos gibi şehrin en işlek caddelerindeki birçok popüler mağaza, restoran, kafe, bar benzeri mekanı keşfetmek Selanik’te yapılabilecek şeyler arasında bulunuyor.

Selanik’e Ulaşım

Selanik, İstanbul’a sadece 578 km uzaklıkta. Bu da kentin otobüs ile kolayca ulaşılabilecek bir yurt dışı rotası olarak öne çıkmasını sağlıyor. Otobüs yolculuğu yaklaşık 10 saat sürüyor. Kamil Koç, İstanbul’dan Selanik’e günde 3 sefer düzenliyor. Selanik otobüs bileti Kamil Koç’un web sitesi üzerinden, Kamil Koç App Store Uygulaması üzerinden ya da Kamil Koç Playstore Uygulaması üzerinden kolayca satın alınabiliyor.

 

 

 

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....