Kış sporu yaparken dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce kış sporu nedir sorusunun cevabını vermek gerekir. Kış sporu karlı ya da buzlu zeminlerde yapılan, takım halinde ya da bireysel olarak mücadele verilen sporların genel adıdır. Bu sporlar kışın yaşandığı yüksek rakımlı bölgelerde yapılabildiği gibi spor salonlarında da gerçekleştirilebilir. Her spor dalında olduğu gibi kış sporlarında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her ne kadar adrenalinsever birisi olsanız da sakatlanmalardan ya da fiziksel diğer sakatlanmalardan zarar görmemek adına bu adımları kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Fiziğinizi Spora Hazırlayın

Kış sporlarında özellikle bacak kasları çok önemlidir. Kış sporu yapmadan önceki 2-3 aylık dönemde fiziksel olarak antrenman yapmanız ve fiziğinizi spora hazırlamanız çok önemlidir. Bazı hareketler fiziğinizi düşündüğünüzden fazla zorlayabilir ve zayıf kalırsanız çeşitli sakatlanmalara yol açabilir.

Ekipmanlarınızı Benimseyin

Kış sporlarında sizin en iyi arkadaşınız ekipmanlarınız olacak. Bu yüzden imkânınız varsa kendi ekipmanlarınızı alarak her seferinde bu ekipmanları kullanın. İkinci bir seçenek de gittiğiniz yerde sürekli aynı ekipman modellerini seçmek olsun. Bir ekipmana alışmak, spor yaparken yaptığınız hareketlerde daha iyi aksiyon almanızı sağlar. Ayrıca ekipmanlarınızın sağlamlığından emin olun. Kullanmayı düşündüğünüz ekipmanın dayanıklılığını kontrol etmeyi unutmayın.

Kıyafetlerinizi Özenle Seçin

Kıyafet konusu, kış sporlarında kilit noktalardan bir tanesidir. Spor kıyafetlerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunur. Bunlardan biri kıyafetlerin termal özellikte olmasıdır. Sizi her an sıcak tutacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Spor yaparken sürekli hareket edeceğinizden ve vücut ısınız artacağından bu konuyu atlamamalısınız. Diğer bir konu da kıyafetlerinizin, sizin hareketlerinizi kısıtlamamasıdır. Spor yaparken yapmanız gereken manevralar ya da çeşitli hareketler esnasında kıyafetiniz, size o hareketi yapmanız için izin vermelidir.

Önce Isınma Hareketleri

Kış sporları, çoğu insanın algısında arkadaşlarla ya da aile bireyleriyle gidilen eğlenceli aktiviteler olarak yer alıyor. Ancak kış sporları fiziğinizi fazlasıyla zorlayan aktivitelerdir. Bu yüzden spora başlamadan önce ısınma hareketlerini ihmal etmemelisiniz. Kaslarınızı spora hazırlayarak sakatlanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Tecrübenize Göre Hareket Edin

Kış sporlarında tecrübesizseniz mutlaka yardım almanız gerekir. Diğer sporlardan çok daha farklı teknikler içeren ve adeta farklı bir dünya olan kış sporları, profesyonel bir yardım eşliğinde daha sağlıklı ve keyifli bir hal alacaktır. Özellikle kayak pistleri gibi zorluk derecelerine sahip alanlarda kendi tecrübenizin yettiği pisti ve dereceyi seçin.

Tehlikelere Karşı Koruyucular Takın

Koruyucular kış sporlarının önemli noktalarından biridir. Kar ve buz gibi zeminlerde yapılan kış sporları, bu yüzden beklenmedik burkulmalara ve aniden kayıp düşmelere sebep olabilir. Bu noktada koruyucu ekipmanlar ciddi sakatlanmaların önüne geçer. Kask, dizlik, koruyucu bileklik gibi ekipmanlarınızı giymeyi unutmayın. Giydikten sonra da kesinlikle çıkarmayın. Kıyafet konusunda olduğu gibi bu konuda da giydiğiniz ekipmanın hareketlerinizi kısıtlayıp kısıtlamadığını kontrol edin.

Herhangi Bir Aksilikte Mutlaka Doktora Görünün

Kış sporları esnasında başınıza gelen en küçük şeyde bile doktorunuza muhakkak görünün. Canınızı çok yakmadığı için sizin pek fark edemediğiniz sakatlanmalar, ileride fazlasıyla tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden sağlığınızı riske atmayın ve doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. 

Kış Sporları Türkiye’de Nerede Yapılır ?

Kış sporu yaparken dikkat edilmesi gereken yerler konusu tamam ama Türkiye’de kış sporu nerelerde yapılır diye merak ediyorsanız işte size küçük tavsiyeler:

  • Uludağ Kayak Merkezi, bu konuda yerli ve yabancıların en çok tercih ettiği bölgeler arasındadır. Bursa otobüs bileti alarak kış sporlarının tadına varabilirsiniz.
  • Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’nin kış sporları konusunda güzide noktalarından bir tanesidir. Palandöken’e bir Erzurum otobüs bileti kadar yakın olduğunuzu unutmayın.
  • Erciyes Kayak Merkezi de hem profesyonel hem de amatör kış sporcularının sıklıkla tercih ettiği bir kayak merkezidir. Siz de Kayseri otobüs bileti alın, kış sporlarının keyfini çıkarın.
  • Eğer sizin aklınızda başka bir destinasyon varsa Kamil Koç otobüs bileti, sizin kış sporlarına biletiniz olabilir.

 

En Popüler Ekstrem Sporları Sizler İçin Derledik!

Adrenalin tutkusunu sporla birleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi ekstrem sporlar, spor yapmanın keyfini doruklarda hissettiriyor. İzlerken bile insanın kalp atışlarını yükselten bu sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini koruyor. Zengin coğrafi...

Kamil Koç Instagram Yarışmaları Sizleri Bekliyor

Sosyal medyanın her geçen gün etkisini arttırdığı günümüz dünyasında Kamil Koç, kullanıcılarla olan yol arkadaşlığını ve fırsatlarını dijitale de taşıyor! Kamil Koç Instagram hesabını takip edenler otobüs bileti kazanmak için yarışmalara katılıyor. Kamil Koç sizi...

Kamil Koç Tarih Turlarının İkincisi Ankara’da Yapıldı

Kamil Koç ile #yolaçıkmayadeğer mottomuzdan hareketle 16 Kasım Cumartesi günü 32 yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara için yola çıkmaya değer dedik. Talihli 32 kişiyi de instagram üzerinden yaptığımız yarışmayla binlerce kişi arasından seçtik. Otobüsümüz cumayı...

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

2020 Resmi Tatil Günleri

Resmi tatiller, yoğun geçen iş hayatından ve gündelik işlerden ufak bir ara vererek uzaklaşma ve dinlenme fırsatı veriyor. Bu nedenle birçok kişi yeni bir yıl geldiğinde ilk olarak takvime bakıp resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini öğrenmek istiyor....