Yeşil Bursa diye bilinen, Osmanlı devletinin ilk başkenti, evliyalar şehri Bursa’yı hala gezip görmediyseniz, ilk otobüs bileti ile hemen Bursa’ya doğru yola koyulmanızı sağlayacak tavsiyelerimiz var.

Ülkemizin en kalabalık 4. şehri olan Bursa, ister kış ister yaz tatili için, isterseniz de kültür turları için listenizde yer alması gereken bir güzellik. Pek çok bölgeye olan yakınlığı ve ulaşımının kolaylığı ile de öne çıkan Bursa’yı ziyaret etmek için yapmanız gereken tek şey bir Bursa otobüs bileti almak ve kendinizi keşfetmenin cazibesine bırakmak.

Bursa’da Görmeniz Gereken En Turistik Yerler

 • Ulu Cami

Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı bu muhteşem ve görkemli cami, şehrin tam da merkezinde ziyaretçilerini bekliyor. İsmi gibi ulu ve büyük olan bu harika mabet, içerisinde yer alan ahşaptan oyulmuş minberi ile de görülmeyi hak ediyor. Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofya’sı diye de nitelendirdiği bu ibadethane, listenizin ilk sırasında yer almalı.

 • Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Sultan Mehmet Çelebi’nin yaptırdığı ve semte de ismini veren yeşil türbe ve camisi, özellikle türbenin içerisinde yer alan çini sanatının en eşsiz örnekleri ile kendisine hayran bırakacak. Mehmet Çelebi ve ailesinin mezarlarına ebedi ev sahipliği yapan türbenin sekizgen mimarisi kesinlikle görülmeye değer.

 • Koza Han

Huzurlu ortamı ve tarihi dokusu ile eşsiz bir alışveriş noktası olan Koza Han, III. Bayezıd tarafından yaptırılmış. Günümüzde aralarında İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in dahi ziyaret etmiş olduğu bu benzersiz çarşı, özellikle ipekten yapılmış tekstil ürünlerinin satışında ilk sıralarda yer alıyor.

 • Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Bursa’ya en tepeden bakan mevki olan Tophane’de yer alan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Gümüşlü Kümbet diye de biliniyor ve eski bir Bizans manastırının şapelinin üstüne inşa edilmiş.

 • Muradiye Külliyesi
 1. Murad tarafından 1425-1426 seneleri arasında inşa ettirilmiştir. İstanbul’dan sonra saraylıların defnedildiği en büyük ikinci yer olan külliyenin 16 odalı medresesi günümüzde kanser tanı merkezi, hamamı ise engelli vatandaşlar için bir tesis olarak hizmet veriyor.
 • Irgandı Köprüsü

Dünya’daki 3 adet çarşılı köprüden birisi olan Irgandı Köprüsü’nün diğer rakipleri; Floransa’daki Ponte Vecchio, Venedik’teki Rialto ve Sofya’daki Osma Köprüleri.

 • Emir Sultan Cami ve Külliyesi

Ahşap işlemeleri, çinileri ve dikdörtgen planlı tarihi yapısı ile görülmeye değer bir yer.

 • Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi

Her yıl Uluslararası Lale Festivali’ne de ev sahipliği yapan Soğanlı Botanik Parkı, içinde yer alan tematik bahçeleri, tarihi yapıların aslına uygun kopyaları ve hayvanat bahçesi ile, özellikle hafta sonu ziyaretleri için çok ideal.

Bursa’da Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

 • Türk İslam Eserleri Müzesi
 • Bursa Kent Müzesi
 • Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
 • Bursa Arkeoloji Müzesi
 • Hünkar Köşkü Müzesi
 • Osmanlı Evi Müzesi
 • Karagöz Müzesi
 • Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
 • Zeki Müren Müzesi
 • Atatürk Evi Müzesi

Bursa’nın Ünlü Hamamları

 • Çakırağa Hamamı
 • Çekirge Hamamı
 • Ördekli Hamamı Kültür Merkezi

Bursa’ya Ulaşım

Bursa; İstanbul’a olan yakınlığı sebebi ile, İstanbul ve civarından çok fazla ziyaretçiyi kendine çekmekte. Siz de Kamil Koç mobil uygulaması ya da Kamil Koç internet sitesinden alabileceğiniz bir İstanbul Bursa otobüs bileti ile bu kıymetli şehri rotanıza ekleyebillirsiniz.

Ülkemizin her yerinden Bursa’ya rahat ve konforlu ulaşım bir Kamil Koç otobüs bileti ile mümkün. Kamil Koç ile yapabileceğiniz yeni keşiflere, Kamil Koç instagram hesabına göz atarak da karar verebilir ve yeni ilhamlar elde edebilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...

Ara Tatilde (Sömestr) Gezilebilecek Yerler

2020 sömestr tatili için plan yapmaya başladıysanız şimdiden şehirler arası otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Kamil Koç deneyimi ile konforlu bir yolculuk geçirebilir, ara tatile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz....

Öğrenciler için Uygun Fiyata Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

Uygun fiyatlı otobüs biletleri, tüm seyahat tutkunlarının hevesle aradığı ve keyifli bir yolculuğun atılan ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Özellikle öğrencilerin, tatil günlerinde ve okul olmadığı zamanlarda yoğun ilgi göstererek plan yapmaya yöneldiği şehirler...