Mağara dalışı, yer altında binlerce yıl içerisinde oluşmuş gizli hazineleri keşfetme fırsatı sunuyor. Kara ve su altı mağaracılığı olmak üzere kendi içerisinde iki ana disipline ayrılan bu heyecan dolu aktiviteye, tehlikeli yanına rağmen her geçen yıl daha fazla macera tutkunu ilgi gösteriyor. Ülkemizde dalışa uygun çok sayıda mağara bulunması da ilginin yüksek olmasına ciddi anlamda katkı yapıyor.  

Türkiye’de Mağara Dalışı Yapılan Yerler

Ülkemizde, mağara dalışına uygun alanlara İzmir’in kuzeyinden Mersin’e kadarki kıyı kesiminde sıkça rastlanıyor. Hatta daha spesifik olmak gerekirse Marmaris-Anamur arasında kalan kısımda kendi seviyenize uygun dalış parkurunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Yalnız parkur seçiminin öncesinde “Mağara dalışı nasıl yapılır?” sorusunun cevabını bildiğinizden emin olmanız gerekiyor. Zira deneyimli bir ekibe dâhil olarak gerçekleştireceğiniz aktivite sırasında bile çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Mağara dalışı, teknik bir disiplin olduğundan mutlaka eğitim alınmasını gerektiriyor. Dünya üzerinde çok az kurumdan alınabilecek eğitim esnasında öncelik mağara dalışı ekipmanları kullanımına veriliyor. Adaylar; gece ve bulanık suda hareket, ilk yardım, kovuk dalışı gibi birçok konu hakkında da süreç boyunca uygulamalı eğitim görüyor.

Eğitim aşamasını başarıyla geçseniz ve belli oranda deneyim sahibi olsanız bile mağara dalışı sırasında mutlaka uymanız gereken kurallar bulunuyor. Örneğin; dalış sırasında derinlik limitinin 42 metre olduğunu unutmamanız gerekiyor. Ayrıca ip kullanımında 1/3 kuralına harfiyen uymanız da dalış deneyiminizin başarı ile sonuçlanmasının önünü açıyor.

Gerekli tecrübeyi edindikten sonra sadece deniz kıyısındaki alanlarla yetinmek durumunda değilseniz. Dilerseniz bu konuda güvenilir bir ekip oluşturup Aladağlar ve Toroslar başta olmak üzere iç kesimlerde sizleri bekleyen fırsatları değerlendirebilirsiniz. Hatta bu deneyimi yaşamaya şu mağaralardan başlayabilirsiniz:

Suluin Mağarası – Antalya

“Mağara dalışı nerede yapılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız araştırmanıza Antalya sınırları içerisindeki Suluin’den başlayabilirsiniz. Mağaraya ulaşmak için önce Kamil Koç Antalya otobüs bileti alıp kent merkezindeki otogara gitmeniz gerekiyor. Sonrasında ise toplu taşıma araçlarına binerek Finike’ye kısa sürede ulaşabilirsiniz.  Sınırlarının halen daha bilinmemesi, mağaraya olan ilginin azalmasının önündeki en önemli engeli oluşturuyor.

1990’lı yıllarda Amerikalı ekibin karışım gaz kullanarak 122 metre derinliğe indiği Suluin Mağarası’na, belli bir derinliğe yalnızca profesyonel dalgıç ve araştırmacılar dalış yapabiliyor. Dalışların özel izinle gerçekleştirilmesindeki ana etkenler olarak suyun asidik yapısı ve kolayca hissedilebilen hidrojen sülfür gösteriliyor. Türk ekibin 2000’li yıllardaki dalışı sırasında buldukları kemik ve seramik parçaları, mağaranın bir zamanlar kuru olduğuna işaret ediyor.

Altınbeşik Mağarası – Antalya

Antalya, yalnızca Avrupa’nın en büyük mağarası Suluin sayesinde dalış tutkunlarının favorileri arasında yer almıyor. Ülkemizin en popüler tatil rotalarının bulunduğu şehir, aynı zamanda dünyanın 3. büyük su altı mağarası Altınbeşik’e ev sahipliği yapıyor. İbradı ilçesinin sınırları içerisindeki yer altı oluşumu, ülkemizin ilk ve tek mağara milli parkı unvanını taşıyor.

1966 yılında Oymapınar Barajı ile ilgili araştırmalar yapan Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilen Altınbeşik Mağarası’nda, yer altı nehrinin etkisi ile su seviyesi yılın her dönemi aynı seviyede kalıyor. Mağaranın ilk 200 metrelik bölümünü oluşturan alt seviyede çeşitli renklerde travertenler ve bir şelale bulunuyor.

Küre Dağları Mağaraları

Derinlerdeki gizemli dünyayı keşfetmek niyetindeyseniz rotanıza Kastamonu ile Bartın arasında uzanan Küre Dağları’nı dâhil edebilirsiniz. Küre Dağları mağaraları söz konusu olduğunda 100’e yakın yer altı oluşumundan bahsetmek mümkün. Ancak dalış yapmak için bölgeye gelenlerin ilgisini 9 mağara çekiyor. Hatta bünyelerinde barındırdığı eşsiz güzellikler nedeniyle 2015 yılında bu oluşumlar Uluslararası Mağara Fotoğrafçıları Buluşması’na ev sahipliği yapmış.

-250 metreye inilebilen Ilgarani, bölgedeki en derin mağara olma özelliği taşıyor. 15 kilometrelik Eşekçukur Kuylucu ise Küre’deki en derin mağara. Mantar, Ejder ve Mencilis dalış tutkunlarına keyifli anlar yaşatırken Küre Dağları’nda en çok ziyaretçiyi Topmeydanı ağırlıyor. Çünkü bu mağarada bazılarının çapları 2 metreyi bulan birçok doğal havuz bulunuyor. Küre Dağları mağaralarına konforlu bir şekilde ulaşabilmenize imkân tanıyacak Kastamonu otobüs bileti seçenekleri Kamil Koç’ta sizleri bekliyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, her mevsim binlerce çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Aynı zamanda ülkemizin en önemli liman kentlerinden olan İzmir, Ege'nin incisi olarak da tanınır. Güzel doğası ve zengin tarihi ile size yapılacak çok sayıda...

Bolu Gezi Rehberi (Ne Yenir & Nereler Gezilir)

Yemyeşil doğası ile yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Bolu, Karadeniz'in batısında yer alıyor. Bolu; İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi büyük şehirlere yakınlığı sayesinde günübirlik seyahatlerin de gözdesi konumunda. Şehrin tarihi değerleri ve turistik...

Derinlerdeki Dünyayı Keşfet: Mağara Dalışı

Mağara dalışı, yer altında binlerce yıl içerisinde oluşmuş gizli hazineleri keşfetme fırsatı sunuyor. Kara ve su altı mağaracılığı olmak üzere kendi içerisinde iki ana disipline ayrılan bu heyecan dolu aktiviteye, tehlikeli yanına rağmen her geçen yıl daha fazla...

Türkiye’nin Sakin Yedi Tatil Rotası

Gezginlerin çoğunluğu hareketli bir yaşamın olduğu, popüler tatil yerleşimlerine gitmeyi tercih ediyor. Bazılarına ise ortamın daha sakin olduğu tatil rotalarına yönelmek cazip geliyor. Çünkü huzurun ön planda olduğu bu tarz yerlerde denize girmek, çevredeki kültürel...

Türkiye’de Alışveriş Yapabileceğiniz Ünlü Caddeler

Türkiye, her konuda olduğu gibi alışverişte de dünyanın cazibe merkezleri arasında yer alır. Kıyafet dolaplarınızı isterseniz ünlü markaların en şık kıyafetleriyle isterseniz de yerel markaların gizli kalmış mükemmel parçalarıyla doldurabileceğiniz alışveriş...