Eskişehir, Avrupai görünümü ile son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Popülaritesi arttıkça, özgün atmosferini deneyimlemek isteyen gezginler kente daha fazla ilgi gösterir hale geliyor. Konumu nedeniyle hafta sonu tatilleri için ideal destinasyonlar arasına adını yazdıran Eskişehir’i daha önce hiç ziyaret etmediyseniz, saatler boyu araştırma yapmanıza gerek yok. Çünkü Eskişehir’de eğlenceli bir hafta sonu için bilinmesi gerekenleri biz sizler için listeledik! Size de sadece keyifli bir yolculuk için otobüs bileti alma işini bıraktık.

Eskişehir’de Nereye Gidilir?
Kökenleri M.Ö. 14. yüzyıla kadar uzanan Eskişehir, her ne kadar modernleşme sürecinde olsa da tarihi ile arasında bağı koparmamaya niyetli gibi duruyor. Bu sayede kente gelen gezginler kısıtlı süre içerisinde, farklı zaman dilimlerinde inşa edilmiş yapıları görme fırsatı yakalıyor. Seçim aşamasında zaman kaybetmenizi istemediğimizden, sizler için en popüler mekanları içeren Eskişehir’de gezilecek yerler listesi oluşturduk:
  1. Eskişehir Sazova Parkı

Eskişehir gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, eğlence dolu içeriğinden dolayı Eskişehir Sazova Parkı’nı yazmanızı tavsiye ediyoruz. 400 bin metrekareye yakın alanı kaplayan parkta birçok tematik alan bulunuyor. Bu alanların bir kısmında, ülkemizin ünlü yapılarının kopyaları bulunuyor.

  1. Masal Şatosu

Görüntüsü ile gezginlerin zihnine bir anda “Disneyland’a mı geldik?” sorusunu getiren Masal Şatosu, açılışının hemen ardından kentin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş. Şatonun içerisinde çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ayrıca tüm park alanına hâkim seyir terası da burada sizleri bekliyor.

  1. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı sınırları içerisinde konumlanan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1525 yılında Çoban Mustafa Paşa’nın emriyle inşa edilmiş. Osmanlı cami mimarisinin şehirdeki en güzel örneklerinden sayılan yapı kompleksinin Tabhane bölümü, günümüzde El Sanatları Çarşısı olarak kullanılıyor.

  1. Porsuk Çayı ve Adalar

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı ve Adalar, kentteki gelişimin en önemli göstergesi olmayı sürdürüyor. Havanın güzel olduğu bir günde burada düzenlenen gondol ve tekne turlarına katılıp, manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

  1. Odunpazarı Evleri

Kentte sivil mimarinin en önemli örnekleri arasında başı çeken Odunpazarı Evleri’ni görmeden sakın Eskişehir’den ayrılmayın. Osmanlı’nın izlerini günümüze taşıyan bu evlerde, gündelik yaşama dair ilginç ipuçları bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yenir?
Balkanlar ve Kafkasya’dan göç eden toplulukların da etkisi ile Eskişehir, zengin mutfak kültürüne sahip bir kent haline gelmiş. Met helvasından haşhaşlı çöreğe, çibörekten Balaban’a kadar onlarca özgün lezzet kentte sizler tarafından denenmeyi bekliyor. Bu lezzetleri deneme fikri sizi heyecanlandırıyorsa aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.
  1. Balaban Köftesi

Eskişehir mutfağının en önemli lezzetlerinin başında Balaban köftesi geliyor. Balaban hazırlanırken önce kare şeklinde kesilmiş pideler kemik suyuna batırılıyor. Ardından tabağa dizilen pide parçalarının üzerine ızgarada pişmiş köfteler yerleştiriliyor. Son olarak tarifi gerçek bir lezzet şölenine çevirmek için sos, yoğurt ve tereyağı ekleniyor.

  1. Çibörek

Tatar ve Kırım kökenli toplulukların Eskişehir mutfağına kazandırdıkları bu eşsiz lezzetin tadına bakmadan kentten ayrılmamanızı öneriyoruz. Adı “lezzetli börek” anlamına gelen bu enfes hamur işi, isteğe bağlı olarak yağlı veya yağsız hazırlanabiliyor. İçeriğinde ise yine talebe göre peynir ve kıymaya yer verilebiliyor.

  1. Met Helvası

Canınız tatlı bir şeyler çektiğinde yöresel mutfağın en özel tariflerinden biri olan met helvasını tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Eskişehir tatili dönüşünde sevdiklerinize hediye etmek için paketler halinde satın alabileceğiniz helvanın yapımında un, su, şeker, yağ ve limon kullanılıyor.

  1. Haşhaşlı Gözleme

Odunpazarı’nın simgeleşmiş lezzetlerinden olan haşhaşlı gözleme, “Eskişehir’de ne yenir?” sorusuna cevap olarak sizlere önereceğimiz son lezzet. Klasik gözlemeden farklı olarak bu tarif pişirilirken toprak saç kullanılıyor.

Eskişehir, gerek kültürel gerek tarihi açıdan gayet zengin profile sahip bir şehir. Kentin bu zenginliklerinin tadını çıkarmak için daha fazla beklemek istemiyorsanız hemen Kamil Koç Eskişehir otobüs bileti alıp eğlence dolu hafta sonu tatilinin kapılarını aralayabilirsiniz.

Kamil Koç Gurme Turları Konya’da Devam Ediyor!

Seyahat etmenin en güzel özelliklerinden biri yeni yerler keşfetmenin ve farklı lezzetleri tatmak. Yöresel lezzetler, ev yapımı yemekler ve çok daha fazlası her yeni seyahatin bir başka çekici yanı. 93 yıldır sizi gitmek istediğiniz rotalarla buluşturan Kamil Koç,...

Hatay’da Nereye Gidilir? Ne Yenir?

Farklı kültürlere ev sahipliği yapan bölgeler, bu kültürlerin mutfakları ile gastronomi zenginliğini de artırıyor. Binlerce yıldır çok farklı milletleri ve dinleri barındıran Hatay ise Türkiye'de bunun en net örneğini oluşturuyor. Farklı milletlere ev sahipliği yapan...

Eskişehir’de Eğlenceli Bir Hafta Sonu İçin Bilmeniz Gerekenler

Eskişehir, Avrupai görünümü ile son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Popülaritesi arttıkça, özgün atmosferini deneyimlemek isteyen gezginler kente daha fazla ilgi gösterir hale geliyor. Konumu nedeniyle hafta sonu tatilleri için ideal destinasyonlar arasına adını...

Babalar Gününde Hafta Sonu Gezilecek Yerler

Babalar Günü yaklaşıyor. Dolayısıyla hediye alma telaşı da doruk noktasına ulaşıyor. 2019 yılında bu özel günü unutulmaz kılmak için babanıza birlikte hoş vakit geçireceğiniz bir tatil hediye edebilirsiniz. Bunun için nereyi seçeceğiniz konusunda ipuçlarına ihtiyaç...

Konya’da Gezilecek Yerleri Sizin İçin Araştırdık

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, sadece yüzölçümü ile değil, tarihiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, zaman içerisinde kültürel açıdan eşine az rastlanır zenginliğe sahip olmuş. Bir...