Türkiye’nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları aşan tarihi ile dillere destan efsanelere konu olmuş İstanbul semtlerinin isimleri de birbirinden değerli hikayelere sahiptir. Kamil Koç’un İstanbul otobüs bileti seçeneklerinden size uygun olanını seçerek bu güzel ve benzersiz şehri doyasıya gezebilir, tarihine ve kültürüne yakından tanıklık edebilirsiniz. İşte İstanbul semtleri ve isimlerinin nereden geldiklerinin kısa öyküleri;

Laleli

Semtin adının daha önce burada yaşamış olan “Laleli Baba” olarak da bilinen bir dervişten geldiğine inanılır. III. Mustafa döneminde padişaha yakınlığı ve gösterdiği saygıdan dolayı buraya bir cami yaptırıldığı ve Laleli Baba adının verildiği de bilinen bilgiler arasındadır.

Beyoğlu

Eskilerin “Pera” olarak isimlendirdiği Beyoğlu’nun, Bizans döneminde yerleşim olmayan bir yaka olduğu bilinir. O yüzden buraya Pera isminin verildiği ve “öteki yaka” anlamı taşıdığı söylenir. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet döneminde, Pontus prenslerinden Aleksios Komnedos’un müslümanlığa geçip burada oturmaya başlaması ile semtin Beyoğlu ismini aldığı düşünülür.

Okmeydanı

Savaş döneminde fetih için gelen ordunun burada konakladığı bilinen bilgiler arasındadır. Kuşatmanın bir kısmını burada kurulan karargahta geçirdiğine inanılan ordunun, savaşın etkisini buraya da taşıması ile semtin adının “ok atılan yer” anlamına gelen Okmeydanı olarak kaldığı düşünülür.

Beşiktaş

Hz. İsa’nın beşiğinin Kudüs’ten alınarak Rahip Yuşka tarafından bu semtte yapılan bir kiliseye getirdiği söylenir. Bu sebeple bu semtin adının taş beşik anlamına gelen “Kone Petro” olarak konulduğuna inanılır. Daha sonra Rumlar arasında buraya “Taş Beşik” denir ve günümüze bu isim Beşiktaş olarak gelir. 

Kadıköy

Önceleri Megaralı göçmenler tarafından “Khalkedon” olarak isimlendirilmiş olan bu semt, Fatih Sultan Mehmet zamanından sonra Kadıköy ismini alır. İstanbul’u fethinden sonra, Fatih’in burayı bakımsız bir yer olarak görmesi üzerine bölgeye bir kadı atanır. Sonrasında semtin adı Kadıköy olarak kalır.

Galata

Bu semtle ilgili iki farklı rivayet var. Biri Rumlara diğeri ise İtalyanlara dayanır. Bizans döneminde bu semtte çok fazla süthane bulunduğu için, semtin adının Rumca’da süt anlamına gelen “Gala” kelimesinden türediği düşünülür. Diğer rivayette ise İtalyanca’da denize inen yol anlamına gelen “Galata” kelimesinden türediği söylenir.

Feriköy

Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz döneminde yaşayan Madam Feri bu semte ismini vermiştir. Bölgedeki geniş topraklar padişah tarafından Madam Feri’nin eşine verilir, ancak daha sonra eşi ölür. Toprakların Madam Feri’ye kalması ile birlikte semtin adı Feriköy olarak kalır.

Pendik

Bu semtin ismi Bizans döneminden gelir. İmparatorluk döneminde bu bölgeye suralarla çevrili anlamına gelen “Pantecion” ismi verilmiştir. Daha sonraki dönemlerde isim Pendik olarak evrilmiş ve şu anda semtin ismi duvar anlamına gelen ve İstanbul’u doğudan gelecek bir tehlikeye karşı koruyan anlamı taşımaktadır.

Bakırköy

Bizans döneminde “Makri Hori” olarak isimlendirilen ve daha sonra 14. yüzyılda Osmanlı tarafından “Makriköy” olarak değiştirilen ilçenin ismi; şimdiki halini 1925 yılında almıştır. 

Beykoz

Antik dönemlerde “Amykos” olarak adlandırılmış olan ilçenin ismi, Yıldırım Beyazıt tarafından Beykoz olarak değiştirilmiştir. İlk defa Bizanslılar tarafından Beykos olarak isimlendirilen ilçe, “Kos” yani köy anlamına gelen kelimenin, zenginlerin burada oturmasından dolayı başına Bey eklenmesi ile şimdiki haline evrilmiştir.

Türkiye’nin en güzel şehirlerinin başında gelen ve dünyanın incisi olarak bilinen İstanbul’a Kamil Koç İstanbul Otobüs Bileti seçeneklerinden dilediğinizi alarak seyahat edebilirsiniz. Türkiye’nin birçok şehrinden İstanbul’a olan otobüs seferleri arasından size uygun olanı seçerek güvenli ve eğlenceli bir yolculuk yapabilirsiniz. Rahat ve konforlu otobüsler ile yolculuğun tadını çıkarabilir, araç içi ekipmanları ve hizmetleri ile sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

Sevgililer Günü’nde Gidilecek 5 Yer

14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın dört bir yanında aşıkların günü olarak kutlanır. Kökeni Roma'ya dayanan bu gün, sevgililer için ayrı bir önem taşır. 14 Şubat'ı anlamlı kılacak, sevginize sevgi katacak özel rotalar tüm dünyada mevcut. Ülkemizde de bu özel yerlerden...

Sevgililer Günü’nde İstanbul Bambaşka Güzel

Kamil Koç olarak, bir yılın en çok beklenen günlerinden biri olan 14 Şubat Sevgililer Günü'nde sizi ve sevdiğinizi İstanbul’un aşk kokan atmosferine götürüyoruz. Otobüs bileti seçiminizi hemen yaparak sürpriz bir Sevgililer Günü planı hazırlamanın tam zamanı! Modern...

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...