Ülkemizin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, her mevsim binlerce çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Aynı zamanda ülkemizin en önemli liman kentlerinden olan İzmir, Ege’nin incisi olarak da tanınır. Güzel doğası ve zengin tarihi ile size yapılacak çok sayıda etkinlik ve gezilecek çok fazla yer sunan İzmir’in tarihi milattan önce 6000’li yıllara kadar uzanır. Aynı zamanda harika tatil yörelerine ve plajlara ev sahipliği yapan İzmir, capcanlı ve kültür dolu bir şehirdir. 

İzmir’e yapacağınız keyifli bir yolculuk planı için Kamil Koç’tan İzmir otobüs bileti fiyatlarını ve seferleri inceleyebilir, konforlu bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz. Bu güzel şehirdeki rotanızı belirlemek için ise İzmir gezi rehberimizi inceleyebilir, İzmir’de mutlaka görmeniz gereken noktaları belirleyebilirsiniz.

Tarihiyle Büyüleyen Şehir

Farklı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İzmir, şaşırtıcı kültürel zenginliği ile dünyadaki en nadir kentlerden biridir. İzmir’de bulunan antik kentler binlerce yıldır korunmayı başardığı için çok farklı kültürden izleri görebilirsiniz. İzmir’de bulunan antik kentler arasında en ünlü olanlar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Efes ve Bergama antik kentleridir. Ayrıca İzmir’de Agora, Teos, Erythrai ve Klaros gibi onlarca antik kent bulunmaktadır. Bergama’da yer alan Allianoi Antik Kenti şifalı suları ile ünlü olduğu için antik kentte pek çok sayıda hamam bulunur. Aynı zamanda bölgede yapılan çalışmalara göre bu bölgede prehistorik bir yerleşim olduğu kanıtlanmıştır. 

Efes Antik Kenti’nin tarihi ise 5. yüzyıla kadar dayanır. Dünyanın en göz alıcı antik kentlerinden biri olan Efes’te antik tiyatro, Skolastika Hamamı ve Artemis Tapınağı gibi mimari eserleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Efes Antik Kenti’ne oldukça yakın olan Meryem Ana Kilisesi de, İzmir’in Selçuk ilçesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonra, Dilek Duvarı’nda dileklerinizi dileyebilir ya da kilisenin bulunduğu tepeden İzmir’in nefes kesici manzarasını seyredebilirsiniz. Yedi Uyuyanlar Mağarası ya da diğer adıyla Ashab-ı Kehf, çok ilginç bir efsaneye konu olmuştur. Efsaneye göre Roma İmparatoru’ndan kaçan Hristiyan altı genç, bu mağarada saklanmış ve yüzyıllar süren bir uykuya dalmıştır. 

Ayasuluk ya da Selçuk Kalesi, görkemli mimarisi ile dikkat çeker. Selçuk Kalesi’ne ulaşmak ve bölgenin en güzel manzarasını yukardan izleyebilmek için St. John Kilisesi’nin de üzerinde bulunduğu güzel yolu takip etmeniz yeterlidir. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. John’un mezarının bulunduğu kilise de hem tarihi hem de mimarisiyle görülmeye değer noktalardan biridir.

İzmir’in güzel manzarasını görebileceğiniz önemli bir yer de Tarihi Asansör’dür. 1907’de inşa edilen asansörde hem gündüz hem de gece keyifli vakit geçirmeniz mümkündür. 

İzmir’in Cennet Gibi Manzarası

İzmir, köklü tarihi kadar güzel doğası ile de dikkat çeker. Birbirinden güzel bitkilere ve hayvanlara ev sahipliği yapan şehir, tertemiz bir denize ve eşsiz bir manzaraya da sahiptir. İzmir’de gezeceğiniz yerleri planlarken, İzmir’in doğal güzelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. İzmir Kuş Cenneti, Çamaltı Tuzlası’nda yer alan ve 200’den fazla kuş türüne yuvadır. Bu kuş türlerini kendi habitatlarında gözlemleme şansı bulabileceğiniz İzmir Kuş Cenneti’nde doğayla baş başa kalabilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yine yüzlerce bitki ve hayvanın yaşadığı Homeros Vadisi ise İzmir’in Bornova ilçesinde bulunur. Homeros Vadisi’nde piknik yapabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Urla Yarımadası da İzmir’in en eski yerleşim alanlarından biridir. Birçok koyun ve plajın bulunduğu bölgedeki birbirinden güzel ilçeler arasında Çeşme, Seferihisar, Karaburun vardır. Özellikle bahar ve yaz aylarında Urla Yarımadası’nda harika vakit geçirebilir, denize girebilir ve İzmir’in güzel doğasını görebilirsiniz. Şirince Köyü de İzmir’in en ünlü yerlerinden biridir. Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince, güzel mimarisi ve ünlü şarapları ile dikkat çeker. Aynı zamanda İzmir mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz Şirince’den hediye olarak mis kokulu sabunlar alabilirsiniz. Şirince’ye uğramışken mutlaka Nesin Matematik Köyü’nü de görmelisiniz.

İzmir’de gezilmesi gereken noktalar saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İzmir’e yapacağınız keyifli bir yolculukluğun ilk aşaması otobüs bileti satın almak için hemen Kamil Koç web sitesini ziyaret etmek veya mobil uygulamasını indirmek ve fırsatları yakalamak!

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...

Ara Tatilde (Sömestr) Gezilebilecek Yerler

2020 sömestr tatili için plan yapmaya başladıysanız şimdiden şehirler arası otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Kamil Koç deneyimi ile konforlu bir yolculuk geçirebilir, ara tatile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz....

Öğrenciler için Uygun Fiyata Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

Uygun fiyatlı otobüs biletleri, tüm seyahat tutkunlarının hevesle aradığı ve keyifli bir yolculuğun atılan ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Özellikle öğrencilerin, tatil günlerinde ve okul olmadığı zamanlarda yoğun ilgi göstererek plan yapmaya yöneldiği şehirler...