İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, sadece yüzölçümü ile değil, tarihiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, zaman içerisinde kültürel açıdan eşine az rastlanır zenginliğe sahip olmuş. Bir zamanlar Nasreddin Hoca ve Mevlana’nın yaşadığı Konya’da gezilecek yerleri sizin için araştırdık. Oluşturduğumuz liste ile kentin tarihi ve kültürel birikimini tanımakla kalmayıp, doğal güzelliklerini de keşfedebilirsiniz. Tabii böyle bir tatil hayalini gerçeğe dönüştürmek için işe önce Kamil Koç aracılığıyla Konya otobüs bileti satın alarak başlayabilirsiniz.

Mevlana Müzesi

“Konya” ve “gezilecek yerler” kelimeleri bir arada kullanıldığında birçok gezginin aklına ilk olarak 1926 yılında kapılarını ziyarete açan Mevlana Müzesi geliyor. Yeşil kubbesi sayesinde kolayca fark edilebilen tarihi yapı, bir zamanlar Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hoşgörüyü ön planda tutan felsefesini yaydığı dergâhıymış.

Birbirinden değerli mimari ayrıntıları görebileceğiniz binanın içerisinde günümüzde ise değerli şahsiyetin ve babasının mezarları bulunuyor. Türbede ayrıca Mevlana’ya ait eşyalar ve çeşitli eserler sergileniyor. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz müzeden ayrılmadan önce Osmanlı döneminde inşa edilen mescit, semahane ve şadırvanı da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Karatay Medresesi

Müzeden ayrıldıktan sonra, rotanızı, kentte Selçuklu döneminden kalma en önemli eserlerden biri olan Karatay Medresesi’ne çevirebilirsiniz. Medrese, II. İzzeddin Keykavus’un tahtta olduğu 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından inşa ettirilmiş. Yapının tasarımında, “kapalı medrese” tarzı tercih edilmiş.

Selçuklu taş işçiliği ile şekillendirilmiş görkemli bir kapıdan gireceğiniz Karatay Medresesi, 1955 yılından beri Çini Eserler Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonu Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait süslemelerden oluşan kültürel tesisi gezerken, bir zamanlar medresenin tüm duvarlarını süsleyen çinilerden örnekler görebilirsiniz.

İnce Minareli Medrese

Konya gezilecek yerler listenize almanızı önereceğimiz bir diğer Selçuklu yapısı ise İnce Minareli Medrese. Tarihi yapı, İlk Çağ’dan bu yana yerleşim alanı olarak kullanılan Alâeddin Tepesi’ne oldukça yakın konumda yer alıyor. 1264 yılında Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa ettirilen bu yapı kompleksi de hadis ilmi ile eğitim verilmesi amacıyla kullanılmış.

İnce Minareli Medrese’nin, Karatay ilçesindeki türdeşiyle benzerlikleri sadece kullanım amacı ile sınırlı kalmıyor. Yapının ana girişi konumundaki Taçkapı, Selçuklu döneminde taş işçiliğinde ulaşılan ustalık seviyesini gözler önüne seriyor. Yapının içerisinde 1956 yılında hizmet vermeye başlayan Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, koleksiyonunda ilginizi çekeceğini düşündüğümüz birçok parça bulunduruyor.

Sille Köyü

Tarihi yerleşimleri ziyaret etmekten hoşlanıyorsanız, Konya tatiliniz sırasında zamanınızın bir kısmını Sille Köyü’ne ayırabilirsiniz. İlk yerleşimin izleri günümüzden 6 bin yıl öncesine dayanan köy, kent merkezinden 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tarihi yerleşime, toplu taşıma araçları vasıtasıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Eski bir Rum köyü olan Sille’nin sınırları içerisinde, Ak Manastır bulunuyor. Bu yapı, dünyanın en eski ve büyük manastırları arasında sayılıyor. Hakkında türlü hikâyeler duyabileceğiniz dini yapının dışında bölgeyi gezerken daha birçok arkeolojik alana denk gelebilirsiniz. Hatta Konya mutfağının en özel lezzetlerini deneme şansını da yakalayabilirsiniz.

Konya Selimiye Camii

Karatay ilçesinde zaman geçirirken, kentteki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Konya Selimiye Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz. Mevlana Müzesi’nin yanı başındaki caminin inşası, Şehzade II. Selim’in emriyle 1558’de başlamış. 16. yüzyıl Osmanlı cami mimarisinin tipik özelliklerini bünyesinde barındıran yapı, II. Selim tahta çıktıktan sonra 1570 yılında tamamlanmış.

Aynı uzunluktaki iki minareye sahip Konya Selimiye Camii’nin en dikkat çekici bölümünü, mavi mermerden yapılma mihrabı oluşturuyor. Kesme taş işçiliği ile göz dolduran dini yapının, o dönem baş mimar olduğu için Koca Sinan’ın imzasını taşıdığı düşünülüyor.

Yerköprü Şelalesi

Doğal güzellikleri keşfetmekten zevk alıyorsanız, Konya’da gezilecek yerler listenizin son sırasına Yerköprü Şelalesi’ni yazabilirsiniz. Nefes kesici güzellikteki şelale, kaynağını Göksu ve Karasu nehirlerinden alıyor. İki akarsuyun birleştiği noktanın biraz ilerisindeki jeolojik oluşum, 25 metre yükseklikten dökülüyor.

Kent merkezine 110, Hadım ilçesine ise 23 kilometre uzaklıkta Yerköprü Şelalesi, konuklarına sadece görsel şölen yaşatmakla kalmayıp yazın en sıcak günlerinde serinlemelerine de yardımcı oluyor. Siz de bu fırsatları kaçırmak istemiyorsanız, fotoğraf makinenizi yanınıza alıp şelaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Konya’nın sahip olduğu tarihi, kültürel birikim hakkında bilgi edinmeyi ve doğal güzelliklerine kendi gözlerinizle şahit olmayı istiyorsanız, hemen Kamil Koç Konya otobüs bileti alıp bu amacınıza bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...

Ara Tatilde (Sömestr) Gezilebilecek Yerler

2020 sömestr tatili için plan yapmaya başladıysanız şimdiden şehirler arası otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Kamil Koç deneyimi ile konforlu bir yolculuk geçirebilir, ara tatile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz....

Öğrenciler için Uygun Fiyata Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

Uygun fiyatlı otobüs biletleri, tüm seyahat tutkunlarının hevesle aradığı ve keyifli bir yolculuğun atılan ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Özellikle öğrencilerin, tatil günlerinde ve okul olmadığı zamanlarda yoğun ilgi göstererek plan yapmaya yöneldiği şehirler...