Yılın sabırsızlıkla beklenen zamanlarından biri hiç kuşkusuz Ramazan ayı. Sevdiklerimizle birlikte yapılan iftarlar ve sohbet dolu misafir sofralarının özlemi çekilirken, kutsal yerlere yapılan ziyaretler de Ramazan ayının hevesle beklenme sebeplerinden biri. Özellikle İstanbul’da Ramazan ayı boyunca gezilecek yerlerin sayıca çokluğu, bu dönemi çok daha anlamlı kılıyor. Ramazan ayında bu özel şehri ziyaret etmek için hemen bir İstanbul otobüs bileti alabilir ve keşfe başlayabilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Ramazan ayında İstanbul’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen noktalardan biri Eyüp Sultan Camii. Bahçesindeki çınar ağacı ve suyunun kutsal olduğuna inanılan çeşmesiyle, Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un sahip olduğu en büyük kültürel miraslardan sayılıyor. İstanbul’un fethini müjdelediğine inanılan Eyüp Sultan’ın türbesinin de Ramazan ayı boyunca her gün 24 saat açık olması, burayı ideal bir ziyaret ve ibadet noktası haline getiriyor.

Sultanahmet Camii

İstanbul’un simgelerinden biri olan ve yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğrayan Sultanahmet Camii’ni Ramazan’da ziyaret etmek ise bir başka anlamlı. Mahyalarla süslenmiş minareleriyle Ramazan’ı karşılayan bu mimari harikası eseri ziyaret ettikten sonra, Sultanahmet’teki toplu iftar etkinliklerine de katılabilir ve Ramazan ruhunu yakından hissedebilirsiniz.

Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Camii, estetik harikası olmasının yanı sıra sunduğu atmosferle de ziyaretçilerini büyüleyen yerlerden biri. Özellikle bahçesinde düzenlenen iftar yemekleri ve sohbetlerle ilgi çeken Süleymaniye Camii’ne İstanbul geziniz sırasında uğrayarak hem tarih hem maneviyat dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ortaköy Camii

Boğaz’ın kıyısında kurulu olan Ortaköy Camii, İstanbul’un havasını en iyi soluyabileceğiniz yerlerin başında geliyor. 1854 yılında yapılan bu cami, İstanbul silüetinin en temel sembollerinden biri. İftar sonrası manzaraya karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz mekanlara yakın olması, burayı sevdiklerinizle huzurlu bir Ramazan günü geçirmek için oldukça ideal bir nokta olarak öne çıkarıyor.

Oruç Baba Türbesi

Özellikle Ramazan ayının ilk ve son günü iftar vakti büyük bir ziyaretçi akınına uğrayan Oruç Baba Türbesi’nde orucunuzu diğer inananlarla birlikte açma şansı yakalayabilirsiniz. İftarını sadece sirke ve ekmekle açtığına inanılan Oruç Baba isimli dervişin geleneğini devam ettirmek isteyenlerin toplandığı türbe, Oruç Baba Türbesi Ramazan ruhunun İstanbul’da en iyi hissedildiği yerlerden biri.

Beyazıt Camii

1505 yılında inşa edilen Beyazıt Camii, II. Beyazıt’ın mezarının da içinde bulunması sebebiyle İstanbul’a geldiğinizde uğramadan geçmemeniz gereken kutsal yerlerin başında geliyor. Beyazıt Camii’nin İstanbul’da orijinalliğini koruyan ve Osmanlı hükümdarları tarafından en eski camii olduğu biliniyor.

Şehzade Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın, genç yaşta ölen oğlu Şehzade Mehmet için yaptırdığı Şehzade Camii, İstanbul’daki geziniz boyunca uğrayabileceğiniz bir diğer özel nokta. Mimar Sinan tarafından 5 yılda tamamlanan yapıyı ziyaret ettiğinizde, külliyede bulunan ve çini süslemeleriyle dikkat çeken Şehzade Mehmet Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Zuhurat Baba Türbesi

İstanbul’un fethi sırasında Osmanlı askerlerine yardım ettiğine inanılan Zuhurat Baba’nın türbesi, Ramazan ayında en çok ziyaret edilen kutsal yerlerden biri. Dileklerin kabul olması için, üç cuma üst üste gidilmesi gerektiğine dair inanış sebebiyle, özellikle cuma günleri ayrı bir kalabalığın yaşandığı Zuhurat Baba Türbesi’ne gidip dilek dileyebilirsiniz.

Fatih Camii

Geçirdiği birçok tadilat ve restorasyon sonrası hala ihtişamını koruyan Fatih Camii, Ramazan ayı denince akla ilk gelen kutsal yapılardan biri. Avlusundaki Fatih Sultan Mehmet türbesiyle de ayrı bir önem kazanan Fatih Camii’nde hem tarihi dokuyu hissedebilir hem de sahip olduğu manevi emanetlere yakın olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yuşa Tepesi

Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğrayan bir diğer kutsal nokta ise Yuşa Tepesi. İstanbul’un Beykoz ilçesinin en yüksek tepesi olan ve mucizeleriyle bilinen Hz. Yuşa’nın da kabrinin bulunduğu bu tepeden, eşsiz İstanbul manzarasını da izleyebilirsiniz.

Ramazan ayında yapacağınız İstanbul geziniz için Kamil Koç otobüs bileti alarak konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Kamil Koç Gurme Turları Konya’da Devam Ediyor!

Seyahat etmenin en güzel özelliklerinden biri yeni yerler keşfetmenin ve farklı lezzetleri tatmak. Yöresel lezzetler, ev yapımı yemekler ve çok daha fazlası her yeni seyahatin bir başka çekici yanı. 93 yıldır sizi gitmek istediğiniz rotalarla buluşturan Kamil Koç,...

Hatay’da Nereye Gidilir? Ne Yenir?

Farklı kültürlere ev sahipliği yapan bölgeler, bu kültürlerin mutfakları ile gastronomi zenginliğini de artırıyor. Binlerce yıldır çok farklı milletleri ve dinleri barındıran Hatay ise Türkiye'de bunun en net örneğini oluşturuyor. Farklı milletlere ev sahipliği yapan...

Eskişehir’de Eğlenceli Bir Hafta Sonu İçin Bilmeniz Gerekenler

Eskişehir, Avrupai görünümü ile son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Popülaritesi arttıkça, özgün atmosferini deneyimlemek isteyen gezginler kente daha fazla ilgi gösterir hale geliyor. Konumu nedeniyle hafta sonu tatilleri için ideal destinasyonlar arasına adını...

Babalar Gününde Hafta Sonu Gezilecek Yerler

Babalar Günü yaklaşıyor. Dolayısıyla hediye alma telaşı da doruk noktasına ulaşıyor. 2019 yılında bu özel günü unutulmaz kılmak için babanıza birlikte hoş vakit geçireceğiniz bir tatil hediye edebilirsiniz. Bunun için nereyi seçeceğiniz konusunda ipuçlarına ihtiyaç...

Konya’da Gezilecek Yerleri Sizin İçin Araştırdık

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, sadece yüzölçümü ile değil, tarihiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, zaman içerisinde kültürel açıdan eşine az rastlanır zenginliğe sahip olmuş. Bir...