Yılın sabırsızlıkla beklenen zamanlarından biri hiç kuşkusuz Ramazan ayı. Sevdiklerimizle birlikte yapılan iftarlar ve sohbet dolu misafir sofralarının özlemi çekilirken, kutsal yerlere yapılan ziyaretler de Ramazan ayının hevesle beklenme sebeplerinden biri. Özellikle İstanbul’da Ramazan ayı boyunca gezilecek yerlerin sayıca çokluğu, bu dönemi çok daha anlamlı kılıyor. Ramazan ayında bu özel şehri ziyaret etmek için hemen bir İstanbul otobüs bileti alabilir ve keşfe başlayabilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Ramazan ayında İstanbul’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen noktalardan biri Eyüp Sultan Camii. Bahçesindeki çınar ağacı ve suyunun kutsal olduğuna inanılan çeşmesiyle, Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un sahip olduğu en büyük kültürel miraslardan sayılıyor. İstanbul’un fethini müjdelediğine inanılan Eyüp Sultan’ın türbesinin de Ramazan ayı boyunca her gün 24 saat açık olması, burayı ideal bir ziyaret ve ibadet noktası haline getiriyor.

Sultanahmet Camii

İstanbul’un simgelerinden biri olan ve yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğrayan Sultanahmet Camii’ni Ramazan’da ziyaret etmek ise bir başka anlamlı. Mahyalarla süslenmiş minareleriyle Ramazan’ı karşılayan bu mimari harikası eseri ziyaret ettikten sonra, Sultanahmet’teki toplu iftar etkinliklerine de katılabilir ve Ramazan ruhunu yakından hissedebilirsiniz.

Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Camii, estetik harikası olmasının yanı sıra sunduğu atmosferle de ziyaretçilerini büyüleyen yerlerden biri. Özellikle bahçesinde düzenlenen iftar yemekleri ve sohbetlerle ilgi çeken Süleymaniye Camii’ne İstanbul geziniz sırasında uğrayarak hem tarih hem maneviyat dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ortaköy Camii

Boğaz’ın kıyısında kurulu olan Ortaköy Camii, İstanbul’un havasını en iyi soluyabileceğiniz yerlerin başında geliyor. 1854 yılında yapılan bu cami, İstanbul silüetinin en temel sembollerinden biri. İftar sonrası manzaraya karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz mekanlara yakın olması, burayı sevdiklerinizle huzurlu bir Ramazan günü geçirmek için oldukça ideal bir nokta olarak öne çıkarıyor.

Oruç Baba Türbesi

Özellikle Ramazan ayının ilk ve son günü iftar vakti büyük bir ziyaretçi akınına uğrayan Oruç Baba Türbesi’nde orucunuzu diğer inananlarla birlikte açma şansı yakalayabilirsiniz. İftarını sadece sirke ve ekmekle açtığına inanılan Oruç Baba isimli dervişin geleneğini devam ettirmek isteyenlerin toplandığı türbe, Oruç Baba Türbesi Ramazan ruhunun İstanbul’da en iyi hissedildiği yerlerden biri.

Beyazıt Camii

1505 yılında inşa edilen Beyazıt Camii, II. Beyazıt’ın mezarının da içinde bulunması sebebiyle İstanbul’a geldiğinizde uğramadan geçmemeniz gereken kutsal yerlerin başında geliyor. Beyazıt Camii’nin İstanbul’da orijinalliğini koruyan ve Osmanlı hükümdarları tarafından en eski camii olduğu biliniyor.

Şehzade Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın, genç yaşta ölen oğlu Şehzade Mehmet için yaptırdığı Şehzade Camii, İstanbul’daki geziniz boyunca uğrayabileceğiniz bir diğer özel nokta. Mimar Sinan tarafından 5 yılda tamamlanan yapıyı ziyaret ettiğinizde, külliyede bulunan ve çini süslemeleriyle dikkat çeken Şehzade Mehmet Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Zuhurat Baba Türbesi

İstanbul’un fethi sırasında Osmanlı askerlerine yardım ettiğine inanılan Zuhurat Baba’nın türbesi, Ramazan ayında en çok ziyaret edilen kutsal yerlerden biri. Dileklerin kabul olması için, üç cuma üst üste gidilmesi gerektiğine dair inanış sebebiyle, özellikle cuma günleri ayrı bir kalabalığın yaşandığı Zuhurat Baba Türbesi’ne gidip dilek dileyebilirsiniz.

Fatih Camii

Geçirdiği birçok tadilat ve restorasyon sonrası hala ihtişamını koruyan Fatih Camii, Ramazan ayı denince akla ilk gelen kutsal yapılardan biri. Avlusundaki Fatih Sultan Mehmet türbesiyle de ayrı bir önem kazanan Fatih Camii’nde hem tarihi dokuyu hissedebilir hem de sahip olduğu manevi emanetlere yakın olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yuşa Tepesi

Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğrayan bir diğer kutsal nokta ise Yuşa Tepesi. İstanbul’un Beykoz ilçesinin en yüksek tepesi olan ve mucizeleriyle bilinen Hz. Yuşa’nın da kabrinin bulunduğu bu tepeden, eşsiz İstanbul manzarasını da izleyebilirsiniz.

Ramazan ayında yapacağınız İstanbul geziniz için Kamil Koç otobüs bileti alarak konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Konya’da Gezilecek Yerleri Sizin İçin Araştırdık

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, sadece yüzölçümü ile değil, tarihiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, zaman içerisinde kültürel açıdan eşine az rastlanır zenginliğe sahip olmuş. Bir...

Nevşehir’de Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gerekenler

Nevşehir, Orta Anadolu'nun en çok turist ağırlayan şehirlerinin başında geliyor. Bunun en önemli nedeni ise Kapadokya gibi bir doğa harikasını içinde bulundurması. Kapadokya'nın nam salan peri bacaları dışında da, Nevşehir'de görülmesi gereken pek çok tarihi ve doğal...

Tatil Rotanızı Sizin İçin Hazırladık

2019 yılında çok fazla tatil günün olması ile birlikte bu fırsatı uzun süredir bekleyen deneyimli gezginler, tatil hazırlıklarıyla ilgili son detayları netleştiriyor. Yaz aylarında evde oturmak istemeyen ama henüz seyahat planı yapmayan bazı gezginler ise hala nereye...

Ramazan Ayında İstanbul’da Ziyaret Edilecek 10 Yer

Yılın sabırsızlıkla beklenen zamanlarından biri hiç kuşkusuz Ramazan ayı. Sevdiklerimizle birlikte yapılan iftarlar ve sohbet dolu misafir sofralarının özlemi çekilirken, kutsal yerlere yapılan ziyaretler de Ramazan ayının hevesle beklenme sebeplerinden biri....

2019 Resmi Tatil Günleri

İş hayatının yoğunluğu ve günlük yaşamın koşuşturması derken, tatil planı yapmak zorlayıcı olabiliyor. Vize ve finallerle uğraşan öğrenciler yaz tatilini iple çekerken, çalışanlar sınırlı yıllık izinlerini nasıl değerlendireceklerini düşünüyorlar. Bu noktada resmi...