Türkiye, yalnızca yaz tatilleri bakımından değil; kültür ve sağlık turizmi açısından da onlarca farklı alternatif içeriyor. Ülkemiz hem yerel hem global anlamda daha çok deniz, kum, güneş üçlüsü ile ünlü ancak diğer rotalar da en az bu üçlü kadar ilgiyi hak ediyor. Özellikle son yıllarda sağlık turizmiyle de dünya genelinde isminden söz ettirmeye başlayan ülkemizde, onlarca farklı kaplıca bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanına yayılan bu kaplıcaları ziyaret ederek hem tatil yapabilir hem de şifalı suların faydalarından yararlanabilirsiniz.

Anadolu’nun “Sağlıklı” Rotaları

Kaplıca denildiğinde akla ilk gelen ve en çok alternatif içeren yerler arasında kuşkusuz İç Anadolu Bölgesi yer alıyor. Ankara ve Eskişehir başta olmak üzere Anadolu’nun farklı noktalarına dağılmış olan kaplıcalar, yüzyıllardır ziyaretçilerine şifa dağıtıyor. Bölgenin en bilinen kaplıcaları arasında Kızılcahamam, Ayaş ve  Sakarıılıca Kaplıcaları geliyor.

Kızılcahamam Kaplıcaları: Ankara’nın en ünlü kaplıca bölgesi olan Kızılcahamam, bu ününü hak edecek bir doğaya ve şifalı sulara ev sahipliği yapıyor. Doğal maden suyuyla da ünlü olan ilçe, Büyük ve Küçük Kaplıca olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Kızılcahamam kaplıcalarını ziyaret etmek için uygun zamanı belirleyerek Ankara otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

Ayaş Kaplıcaları: Anadolu’nun tam ortasında, Ankara’nın batısında konumlanmış olan Ayaş, başkentin termal kaplıcaları ile ünlü ilçelerinden bir diğeri. Tarihi boyunca Selçuklu, Roma ve Osmanlı gibi farklı medeniyetler tarafından kullanılmış olan bu termal kaplıca, günümüzde romatizma, mide, böbrek, karaciğer, safra kesesi ve bağırsak gibi farklı organlara bağlı oluşan rahatsızlıkların tedavisi için sıkça ziyaret ediliyor. 

Sakarıılıca Kaplıcaları: Eskişehir’in kuzeyinde yer alan Sakarıılıca, 45 derece sıcaklıktaki şifalı suyuna ek olarak dağların ve doğanın içindeki konumu nedeniyle piknik ve mangal için de sıkça tercih ediliyor. Bölgedeki konaklama tesisleri dışında çadır ve kamp alanı da ziyaretçilere sunulan seçenekler arasında bulunuyor.

Ege’nin Denizi Kadar Mükemmel Olan Yeraltı Suları

Deniziyle şiirlere, şarkılara, filmlere ve dizilere konu olan Ege Bölgesi, deniz açısından olduğu kadar yeraltı suları bakımından da şanslı ve zengin sayılıyor. Özellikle Ege’nin iç kısımları, termal kaplıcalar açısından tam bir cennet sayılıyor. Sandıklı, Hamamboğazı, Pamukkale ve Karahayıt ise kaplıca konusunda Ege’nin ünlü noktaları arasında yer alıyor. 

Sandıklı Kaplıcası: Şifalı suları nedeniyle ünü ülke sınırlarını aşmış olan Afyon’un en meşhur kaplıcası olan Sandıklı, Hüdai ismiyle de biliniyor. 45-55 derece arasındaki sıcaklığı ve bol kükürtlü suyu deri hastalıkları, faranjit ve felç gibi sağlık sorunlarına iyi geliyor. Afyon’un şifalı sularından en kısa sürede faydalanmak için gidiş – dönüş Afyon otobüs bileti satın alabilirsiniz. 

Hamamboğazı Kaplıcaları: Uşak’ın, Banaz ilçesinde bulunan Hamamboğazı Kaplıcaları, Gazoz, Kara Kız ve Sarı Kız isimleriyle de biliniyor. Hamamboğazı’nı değerli kılan nedenlerin başında ise bol miktarda şifalı maden içeren termal suyu geliyor. Bu şifa dolu rota için Uşak otobüs bileti seçeneklerine göz atmayı unutmayın. 

Pamukkale ve Karahayıt Kaplıcaları: Genellikle bembeyaz, katmanlı görüntüsüyle bilinen Pamukkale, bu katmanların arasında yer alan termal suyu nedeniyle de yıl içinde binlerce turisti kendisine çekiyor. Pamukkale’nin bir uzantısı olan Karahayıt da oldukça ünlü bir kaplıca ve suyu aynı zamanda içme suyu olarak da kullanılıyor. 

Balıkesir’i Es Geçmeyin

Tam bir kaplıca cenneti olan ülkemizde tüm bu termal bölgelere ek olarak Balıkesir otobüs bileti satın alarak kolayca ulaşabileceğiniz Balıkesir, Gönen Kaplıcası da sağlık turizmi açısından kesinlikle ziyaret etmeye değer rotalar arasında bulunuyor. Kara yolu üzerinden kolayla varılabilen kaplıca noktalarına Türkiye’nin her yerinden şehirler arası otobüs seferleri ile ulaşabilir; ister Kamil Koç şubelerinden isterseniz online olarak ya da Kamil Koç Play Store uygulaması üzerinden kolayca otobüs bileti satın alarak üst düzeyde konforlu bir yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.   

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...

Ara Tatilde (Sömestr) Gezilebilecek Yerler

2020 sömestr tatili için plan yapmaya başladıysanız şimdiden şehirler arası otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Kamil Koç deneyimi ile konforlu bir yolculuk geçirebilir, ara tatile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz....

Öğrenciler için Uygun Fiyata Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

Uygun fiyatlı otobüs biletleri, tüm seyahat tutkunlarının hevesle aradığı ve keyifli bir yolculuğun atılan ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Özellikle öğrencilerin, tatil günlerinde ve okul olmadığı zamanlarda yoğun ilgi göstererek plan yapmaya yöneldiği şehirler...