Ege ve Akdeniz’in tüm bereketini sofralara taşıyan Yunan mutfağı farklı kültürlerden izler taşıyor. Bu zenginliğin en çok görüldüğü yerel mutfaklardan birisinin de Selanik lezzetleri olduğunu söylemeliyiz. Selanik’te Yunan mutfağının yanı sıra Türk ve Osmanlı mutfağının izleri de karşımıza çıkıyor. Türkiye’den giden ziyaretçiler Selanik’te pek çok tanıdık lezzetle karşılaşıyor ancak bu lezzetlerde bölgeye has dokunuşlar olduğunu da fark ediyorlar.

 Selanik’te Ne Yenir?

Selanik öncelikle pastane ve fırın kültürüyle ünlü. Pastane ve fırınlarda çöreklerden peksimete, börek çeşitlerinden şerbetli tatlılara kadar pek çok çeşit bulunuyor.

İtalyan mutfağındaki “biscotti” ile benzerlik gösteren, kıtırlığıyla kahve ve çay yanına çok yakışan Selanik gevreği, lezzeti dillere destan Selanik böreği ve tereyağı ile cevizin buluştuğu “barbuşka tatlısı” kentin pastane ve fırınlarında bulabileceğiniz ürünlerden sadece bazıları.

İçi muhallebi dolgulu şerbetli yufka külahları olarak tarif edilebilecek “trigona” yine Selanik’in ünlü lezzetleri arasında öne çıkıyor. Şekil olarak farklılık gösterse de, muhallebili börek benzeri bir tatlı olan “bougatsa” da içeriği ve tadıyla “trigona” ya oldukça benziyor.

Deniz ürünleri, dolmalar, kebaplar, köfte çeşitleri de yine sık sık karşılaşacağınız Selanik yemekleri arasında yer alıyor. Özellikle tavernalarda ve Selanik çevresindeki tatil beldelerinde kalamar, ahtapot, balık çeşitleri, midye gibi deniz ürünlerini en lezzetli, taze ve kaliteli şekilde bulabilirsiniz. Selanik seyahatinizde Yunanistan’ın artık milli içeceği haline gelen buz gibi frappe’lerden içmeyi de unutmayın

Selanik mutfak kültürünü tanımak için kentin hem renkli hem de tarihi yerlerinden biri olan Modiano Pazarı’nı gezmenizi de öneririz. Burada en taze yöresel ürünleri bulabilir, Selanik mutfağını yakından tanıyabilirsiniz. Pazarda yerel lezzetleri tadabileceğiniz pek çok küçük restoran da bulunuyor.

Selanik geçmişte dünyada en kalabalık nüfusa sahip kentlerden biriydi. Özellikle patlıcan, bal kabağı, pırasa ve diğer taze sebze ve meyvelerin ağırlıkta olduğu Sefarad yemekleri, Selanik’in kültür mirasının en etkileyici örnekleri arasında bulunuyor. Bugün sayıları az olsa da kentteki bazı lokantalarda bu mutfağın izlerini takip edebilirsiniz. Kentin fırın ve pastane kültüründe de Sefarad mirasının önemli bir etkisi bulunuyor.

Selanik Sokak Lezzetleri

Yunanistan’da “gyros” adıyla bilinen döner çeşitleri en sevilen sokak yiyecekleri arasında. Selanik’in döner sandviçleri boyutlarının büyüklükleriyle ünlü. Türkiye’deki dönerlerden en önemli farkı içine cacık ve hardal gibi ilave sosların da katılıyor olması.

Selanik tatlıları ve börekleriyle olduğu kadar sokak lezzetleri ile de biliniyor. Kentin her yanında acıktığınız anda ulaşabileceğiniz birbirinden güzel sokak yemekleri var.

Türkiye’de yaygın olarak tükettiğimiz simit Selanik’te karşımıza yerel dokunuşlarla ve “koulouri” ismiyle çıkıyor.

Tost yine Selanik’te en çok tüketilen sokak yiyeceklerinden. Kentte Ayvalık tostu benzeri iç malzemesi zengin tost çeşitleri bulabilirsiniz.

Krep tezgahlarına da kentin bir çok yerinde sıkça rastlanıyor. Tostun ya da sandviçin ardından tatlı bir krep yemek kentte oldukça kalorili ancak kaçınılmaz lezzet geleneklerinden birisi.

Sadece yemekleriyle değil tarihi mekanlarıylada göz kamaştıran Selanik’i gezmeyi düşünüyorsanız “Selanik’te gezilecek yerler” yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Selanik Sokak Lezzetleri

Birbirinden güzel Selanik lezzetlerini denemek istiyorsunuz ve kendinize bir Selanik lezzet rotası hazırladınız, peki Selanik’e nasıl ulaşacaksınız? İstanbul’a yaklaşık 600 km mesafedeki Selanik bir yurt dışı seyahati için oldukça yakın bir yer. Kente yurt içindeki herhangi bir noktaya gidiyormuş gibi otobüs seferleriyle kolayca ulaşılabiliyor.

Kamil Koç İstanbul – Selanik arasında günde üç sefer yapıyor ve yolculuk yaklaşık on saat sürüyor. Otobüs bileti satın almak için Kamil Koç web sitesi, Kamil Koç App Store uygulaması ya da Kamil Koç Play Store uygulamasını kullanabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...

Ara Tatilde (Sömestr) Gezilebilecek Yerler

2020 sömestr tatili için plan yapmaya başladıysanız şimdiden şehirler arası otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Kamil Koç deneyimi ile konforlu bir yolculuk geçirebilir, ara tatile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz....

Öğrenciler için Uygun Fiyata Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

Uygun fiyatlı otobüs biletleri, tüm seyahat tutkunlarının hevesle aradığı ve keyifli bir yolculuğun atılan ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Özellikle öğrencilerin, tatil günlerinde ve okul olmadığı zamanlarda yoğun ilgi göstererek plan yapmaya yöneldiği şehirler...