Türkiye’de tatlı denince akla gelen şehirler, gurme turu yapmayı sevenlerin oldukça ilgisini çekiyor. Öyle ki sırf baklava yemek için Antep’e, künefe yemek için Hatay’a gidenlerimiz var. Aşağıda gurme turu bağımlılarını heyecanlandıracak 5 şehir ve tatlısını sıraladık.

Gaziantep-Baklava Son dönemlerde artan gurme turlarının ilk durağı şüphesiz Gaziantep’e düzenleniyor. Baklavasından katmerine, soğan kebabından beyranına kadar damaklarımızı şenlendirecek onlarca lezzeti denemek için haklı bir neden. Antep birçok yemeğiyle ünlense de sadece baklavasını yemek için bile ziyaret edilebilecek bir şehir. Kendine has yeme şekli olmasının yanında fıstıklı, sultan ve cevizli çeşitleri bulunuyor. Şerbetli tatlı sevmeyenlerin bile hayır diyemediği bir hafifliğe sahip lezzeti nedeniyle Antep baklavasını sevmeyen yoktur diyebiliriz. Antep baklavalarının diğer baklavalardan ayrılmasının nedeni yapım tekniği, bir de açılan ipince yufkası ve bol tereyağı kullanılması. Kare kare dilimlenen baklavaları yerken ters çevirip yemek gerekiyor ki şerbeti akmasın. Siz de mükemmel bir gurme turu için Gaziantep otobüs seferleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gaziantep: Birçok yemeğiyle ünlense de sadece baklavasını yemek için bile ziyaret edilebilecek bir şehir.

Antalya-Tahinli Kabak Tatlısı Antalya’da tahin, yemeklerin olmazsa olmazı. Birçok yemeğe tahin ekleyerek farklı lezzetler ortaya çıkartmışlar. Tahinli piyaz ya da tahinli kabak tatlısı bunun en güzel örneği. Antalya’ya gurme turu için gitmemiş olsanız bile tatiliniz sırasında bol cevizli ve tahinli kabak tatlısını mutlaka deneyin. Tabii önemli bir noktaya değinmek lazım, kabak kış aylarında yetiştiği için bu eşsiz lezzeti keşfetmek için Antalya’ya kışın gitmek gerekiyor. Tatlı taptaze kabağın haşlanıp şerbetlenmesi sonrasında üzerine tahin ve ceviz dökülmesiyle yöresel bir tat almış. Arzuya göre fırınlanmış şerbetli kabak tatlısını da deneyebilirsiniz. Şehir merkezinde birçok restoranda lezzetli ve keseye uygun kabak tatlısı bulmak mümkün. Antalya gezisi için hazırladığınız yemek nerede yenir listenize tahinli kabak tatlısı yapan yerleri eklemeyi unutmayın. Antalya otobüs bileti almak için tıklayın.

Tahinli kabak tatlısı, taptaze kabağın haşlanıp şerbetlenmesi sonrasında üzerine tahin ve ceviz dökülmesiyle yöresel bir tat almış.

Hatay-Künefe Hatay’ın dillerden düşmeyen çok kültürlü mutfağını bilmeyen yoktur. Hem tarihi birikimi hem de mutfağı uçsuz bucaksız yerlere gitmiştir. Hatay’ın neyi meşhur denince de hepimizin aklına künefe gelir. Şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefe, içine eklenen peynirle hazırlanıyor. Kadayıfın arasına saklanmış sıcacık uzayan peyniri yerken bundan daha güzel bir tatlı olamayacağını düşünürüz. Şerbetli tatlı olduğu için bazılarına tadı biraz ağır gelebilir, Gaziantep’in fıstıklı baklavası kadar hafif değildir. Ancak künefenin de tıpkı Antep baklavası gibi kendine özel yeme şekli vardır. Tatlıyı ateşten indikten sonra peyniri soğuyup katılaşmadan önce yemek gerekir. Siz de yanınızda yemek yemekten keyif alan bir arkadaşınızla birlikte Hatay’ı sadece gurme turu için bile tercih edebilirsiniz. Benzersiz kadayıf deneyimi için Hatay seferleri bu sayfada.

Şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefe, içine eklenen peynirle hazırlanıyor.

Balıkesir-Höşmerim Balıkesir yöresine ait höşmerim o kadar beğeniliyor ki her yerden bir talibi çıkıyor. Neredeyse Karadeniz’e ve doğuya gittiğimizde o ilin meşhur tatlısının höşmerim olduğunu duyacağız. Peynir tatlısı olarak da bilinen höşmerim, Balıkesir yöresinde peynir mayasıyla hazırlanıyor. Üzerine kaymak, ceviz, badem veya dondurma ekleyerek yenebileceği gibi, lezzetini kaybedeceğini düşünenler sade de yeniyor. Oldukça hafif bir tatlı olması nedeniyle bünyede bolca yeme potansiyeli yarattığını baştan hatırlatalım. Tatlı o kadar çok seviliyor ki Balıkesir’den gelen herkes hediye tercihini höşmerimden yana kullanıyor. Bu nedenle kent ziyaretinizde höşmerimin tadına bakıp dönüş yolunda hediye olarak yanınıza bir kutu höşmerim almayı unutmayın.

Balıkesir otobüs bileti için seferlerimizi inceleyebilirsiniz.

Üzerine kaymak, ceviz, badem veya dondurma ekleyerek yenebilen höşmerimi sade olarak da tüketebilirsiniz.

Erzurum-Kadayıf dolması Erzurum’un geleneksel tatlısıdır. Şerbetli tatlı çeşidi olan kadayıf dolması, içine ceviz koyulup kızartılarak elde edilir. Yalnız bu lezzet nerede yenir diye araştıranlara bir tavsiyemiz var. Bu tatlı herkesin başarıyla yapabileceği bir kolaylıkta değil. Yapım aşamasında şerbet yoğunluğunun çok iyi ayarlanması gerekiyor. İyi yapılmamış kadayıf dolması ilk lokmada içinizi bayabilir. Oysa hafif yapılmış dolmadan birkaç tane yiyebilirsiniz. Bunun dışında kadayıf dolması yemek için gittiğiniz yerde birkaç püf noktasına dikkat ederek iyi mi, kötü mü yapıldığını anlayabilirsiniz. Kadayıfın tel tel uzun ve taze seçilmesi, içinin bol cevizle doldurulması, tellerin kızartılırken sarkmaması için tencereye dayayarak pişirilmesi çok önemli. Tabii kızartma ayarını kaçırıp dışının fazla sertleşmemesi de makul olanı. Erzurum’a bir gurme turu düzenlediğiniz zaman cağ kebabın ardından kadayıf dolmasını denemeyi unutmayın. Erzurum gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

İyi bir kadayıf dolması için 3 püf nokta:Kadayıfın tel tel, uzun ve taze seçilmesi, içinin bol cevizle doldurulması, tellerin kızartılırken sarkmaması için tencereye dayayarak pişirilmesi.

Bir Günlük Bursa Gezisinde Görebileceğiniz 9 Turistik Durak

Kitaplara sığmayan tarihi, bakmalara doyum olmayan doğal güzelliği ve tadı damaklarda kalan lezzetli yemekleri ile benzersiz bir kültür birikimidir Bursa. Dünyada yaşanabilir kentler arasında yer alan kent her zaman güzel ve görkemli. Biz de bu güzellikleri henüz...

BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ

Genç nesil, “Bir Delinin Hatıra Defteri”ni Genco Erkal’dan izleme şansına erişemedi. Bu açıdan kendini şanssız hissedenler de yok değildi ama birçoğu hâlâ umutluydu. Tekrar sahnelenmesinin olanaksız olacağı ihtimalini göz ardı edip bir ihtimal, belki bir gün yeniden...

Milyonfest Dalaman’ın Festival Programı Açıklandı

Milyon Yapım'ın “Milyonfest” markasıyla ilk franchise festivali olan Milyonfest Dalaman, bu yıl ilk kez 2-3-4-5 Ağustos tarihlerinde 4 gün boyunca ülkemizin en gözde tatil ve turizm yörelerinden biri Dalaman Kayacık Sahili’nde gerçekleşecek. Dalaman seyahati için...

ÇOCUKLU SEYAHAT EDENLER İÇİN İPUÇLARI

Bebeğinizi dünyaya getirdiğiniz andan beri onunla ilk defa seyahate çıkacaksınız. En az 6 saat sürecek bir otobüs yolculuğu sırasında bebeğinizin sıkılacağını, hasta olacağını ya da bütün yolculuk boyunca ağlayacağını düşünüp afakanlar basıyor, bebek yolculuğu...

Yunanistan’da Ne Yenir?

Ege’nin karşı kıyısına boylu boyuna uzanan Yunanistan ile ortak noktamız sadece Ege Denizi değil. Yaşam tarzları ve mutfak kültürlerimiz de birbirine oldukça yakın. Karayoluyla bile çok kısa ve rahat bir şekilde ulaşım olanağı bulunan ülkenin farklı lezzetleri...