Türkiye’de tatlı denince akla gelen şehirler, gurme turu yapmayı sevenlerin oldukça ilgisini çekiyor. Öyle ki sırf baklava yemek için Antep’e, künefe yemek için Hatay’a gidenlerimiz var. Aşağıda gurme turu bağımlılarını heyecanlandıracak 5 şehir ve tatlısını sıraladık.

Gaziantep-Baklava Son dönemlerde artan gurme turlarının ilk durağı şüphesiz Gaziantep’e düzenleniyor. Baklavasından katmerine, soğan kebabından beyranına kadar damaklarımızı şenlendirecek onlarca lezzeti denemek için haklı bir neden. Antep birçok yemeğiyle ünlense de sadece baklavasını yemek için bile ziyaret edilebilecek bir şehir. Kendine has yeme şekli olmasının yanında fıstıklı, sultan ve cevizli çeşitleri bulunuyor. Şerbetli tatlı sevmeyenlerin bile hayır diyemediği bir hafifliğe sahip lezzeti nedeniyle Antep baklavasını sevmeyen yoktur diyebiliriz. Antep baklavalarının diğer baklavalardan ayrılmasının nedeni yapım tekniği, bir de açılan ipince yufkası ve bol tereyağı kullanılması. Kare kare dilimlenen baklavaları yerken ters çevirip yemek gerekiyor ki şerbeti akmasın. Siz de mükemmel bir gurme turu için Gaziantep otobüs seferleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gaziantep: Birçok yemeğiyle ünlense de sadece baklavasını yemek için bile ziyaret edilebilecek bir şehir.

Antalya-Tahinli Kabak Tatlısı Antalya’da tahin, yemeklerin olmazsa olmazı. Birçok yemeğe tahin ekleyerek farklı lezzetler ortaya çıkartmışlar. Tahinli piyaz ya da tahinli kabak tatlısı bunun en güzel örneği. Antalya’ya gurme turu için gitmemiş olsanız bile tatiliniz sırasında bol cevizli ve tahinli kabak tatlısını mutlaka deneyin. Tabii önemli bir noktaya değinmek lazım, kabak kış aylarında yetiştiği için bu eşsiz lezzeti keşfetmek için Antalya’ya kışın gitmek gerekiyor. Tatlı taptaze kabağın haşlanıp şerbetlenmesi sonrasında üzerine tahin ve ceviz dökülmesiyle yöresel bir tat almış. Arzuya göre fırınlanmış şerbetli kabak tatlısını da deneyebilirsiniz. Şehir merkezinde birçok restoranda lezzetli ve keseye uygun kabak tatlısı bulmak mümkün. Antalya gezisi için hazırladığınız yemek nerede yenir listenize tahinli kabak tatlısı yapan yerleri eklemeyi unutmayın. Antalya otobüs bileti almak için tıklayın.

Tahinli kabak tatlısı, taptaze kabağın haşlanıp şerbetlenmesi sonrasında üzerine tahin ve ceviz dökülmesiyle yöresel bir tat almış.

Hatay-Künefe Hatay’ın dillerden düşmeyen çok kültürlü mutfağını bilmeyen yoktur. Hem tarihi birikimi hem de mutfağı uçsuz bucaksız yerlere gitmiştir. Hatay’ın neyi meşhur denince de hepimizin aklına künefe gelir. Şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefe, içine eklenen peynirle hazırlanıyor. Kadayıfın arasına saklanmış sıcacık uzayan peyniri yerken bundan daha güzel bir tatlı olamayacağını düşünürüz. Şerbetli tatlı olduğu için bazılarına tadı biraz ağır gelebilir, Gaziantep’in fıstıklı baklavası kadar hafif değildir. Ancak künefenin de tıpkı Antep baklavası gibi kendine özel yeme şekli vardır. Tatlıyı ateşten indikten sonra peyniri soğuyup katılaşmadan önce yemek gerekir. Siz de yanınızda yemek yemekten keyif alan bir arkadaşınızla birlikte Hatay’ı sadece gurme turu için bile tercih edebilirsiniz. Benzersiz kadayıf deneyimi için Hatay seferleri bu sayfada.

Şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefe, içine eklenen peynirle hazırlanıyor.

Balıkesir-Höşmerim Balıkesir yöresine ait höşmerim o kadar beğeniliyor ki her yerden bir talibi çıkıyor. Neredeyse Karadeniz’e ve doğuya gittiğimizde o ilin meşhur tatlısının höşmerim olduğunu duyacağız. Peynir tatlısı olarak da bilinen höşmerim, Balıkesir yöresinde peynir mayasıyla hazırlanıyor. Üzerine kaymak, ceviz, badem veya dondurma ekleyerek yenebileceği gibi, lezzetini kaybedeceğini düşünenler sade de yeniyor. Oldukça hafif bir tatlı olması nedeniyle bünyede bolca yeme potansiyeli yarattığını baştan hatırlatalım. Tatlı o kadar çok seviliyor ki Balıkesir’den gelen herkes hediye tercihini höşmerimden yana kullanıyor. Bu nedenle kent ziyaretinizde höşmerimin tadına bakıp dönüş yolunda hediye olarak yanınıza bir kutu höşmerim almayı unutmayın.

Balıkesir otobüs bileti için seferlerimizi inceleyebilirsiniz.

Üzerine kaymak, ceviz, badem veya dondurma ekleyerek yenebilen höşmerimi sade olarak da tüketebilirsiniz.

Erzurum-Kadayıf dolması Erzurum’un geleneksel tatlısıdır. Şerbetli tatlı çeşidi olan kadayıf dolması, içine ceviz koyulup kızartılarak elde edilir. Yalnız bu lezzet nerede yenir diye araştıranlara bir tavsiyemiz var. Bu tatlı herkesin başarıyla yapabileceği bir kolaylıkta değil. Yapım aşamasında şerbet yoğunluğunun çok iyi ayarlanması gerekiyor. İyi yapılmamış kadayıf dolması ilk lokmada içinizi bayabilir. Oysa hafif yapılmış dolmadan birkaç tane yiyebilirsiniz. Bunun dışında kadayıf dolması yemek için gittiğiniz yerde birkaç püf noktasına dikkat ederek iyi mi, kötü mü yapıldığını anlayabilirsiniz. Kadayıfın tel tel uzun ve taze seçilmesi, içinin bol cevizle doldurulması, tellerin kızartılırken sarkmaması için tencereye dayayarak pişirilmesi çok önemli. Tabii kızartma ayarını kaçırıp dışının fazla sertleşmemesi de makul olanı. Erzurum’a bir gurme turu düzenlediğiniz zaman cağ kebabın ardından kadayıf dolmasını denemeyi unutmayın. Erzurum gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

İyi bir kadayıf dolması için 3 püf nokta:Kadayıfın tel tel, uzun ve taze seçilmesi, içinin bol cevizle doldurulması, tellerin kızartılırken sarkmaması için tencereye dayayarak pişirilmesi.

Konya’da Gezilecek Yerleri Sizin İçin Araştırdık

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, sadece yüzölçümü ile değil, tarihiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, zaman içerisinde kültürel açıdan eşine az rastlanır zenginliğe sahip olmuş. Bir...

Nevşehir’de Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gerekenler

Nevşehir, Orta Anadolu'nun en çok turist ağırlayan şehirlerinin başında geliyor. Bunun en önemli nedeni ise Kapadokya gibi bir doğa harikasını içinde bulundurması. Kapadokya'nın nam salan peri bacaları dışında da, Nevşehir'de görülmesi gereken pek çok tarihi ve doğal...

Tatil Rotanızı Sizin İçin Hazırladık

2019 yılında çok fazla tatil günün olması ile birlikte bu fırsatı uzun süredir bekleyen deneyimli gezginler, tatil hazırlıklarıyla ilgili son detayları netleştiriyor. Yaz aylarında evde oturmak istemeyen ama henüz seyahat planı yapmayan bazı gezginler ise hala nereye...

Ramazan Ayında İstanbul’da Ziyaret Edilecek 10 Yer

Yılın sabırsızlıkla beklenen zamanlarından biri hiç kuşkusuz Ramazan ayı. Sevdiklerimizle birlikte yapılan iftarlar ve sohbet dolu misafir sofralarının özlemi çekilirken, kutsal yerlere yapılan ziyaretler de Ramazan ayının hevesle beklenme sebeplerinden biri....

2019 Resmi Tatil Günleri

İş hayatının yoğunluğu ve günlük yaşamın koşuşturması derken, tatil planı yapmak zorlayıcı olabiliyor. Vize ve finallerle uğraşan öğrenciler yaz tatilini iple çekerken, çalışanlar sınırlı yıllık izinlerini nasıl değerlendireceklerini düşünüyorlar. Bu noktada resmi...