Bir dünya mirası alanı; Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yani UNESCO tarafından kültürel, tarihi, bilimsel veya başka bir öneme sahip olarak seçilen ve yasal olarak uluslararası anlaşmalarla korunan bir alandır. Doğal miras; flora ve fauna, ekosistemler ve jeolojik yapılar dahil olmak üzere biyolojik çeşitlilik unsurlarının toplamını ifade eder. Kültürel miras ise; geçmiş eserlerden miras kalan, şimdiki zamanda sürdürülen ve gelecek nesillerin yararına verilen bir grubun veya toplumun maddi olmayan özelliklerinin ve maddi olmayan niteliklerinin mirasıdır.

Gelecek için korunmaya değer olduğu düşünülen binalar, tarihi mekanlar, anıtlar ve eserlerin yanı sıra arkeoloji, mimarlık, bilim veya belirli bir kültürün teknolojisi için önemli olan nesneler de, insanlık tarihi çalışmaları için önemlidir. Geçmişe dair anlatıları, hikayeleri doğruladıkları için korunmaları önemli ve gereklidir. UNESCO; geçmiş zamanlara ve kültürlere ait olan bu eserlerin korunması amacına yönelik olarak, kuralları uluslararası anlaşmalarla belirlenen bazı önlemler alır. Bu önlemler sayesinde kültürel miraslar gelecek nesiller için korunmuş olur.

Türkiye de hem doğal hem kültürel bir çok dünya mirasına ev sahipliği yapan, şanslı bir ülke. Bu nedenle UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan pek çok turistik yere sahip.

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken UNESCO Kültürel Mirasları

Türkiye’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bir çok turistik yer bulunmaktadır. Bunların bazıları geçici miras listesinde yer alırken bazıları da kalıcı olarak listeye dahil olmuşlardır. Tarihi ve turistik bir yerin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin korunma dışında önemli bir rolü daha vardır; tanınma. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenen yerler, birçok insan tarafından bilinir hale gelirler. Bu sayede her yıl milyonlarca turist, buraları görebilmek için ülkemize akın eder. 

Başka ülkelerden turistlerin görebilmek için geldiği Kapadokya, Efes Antik Kenti gibi olağanüstü güzellikteki turistik alanları görebilmek Türkiye’de yaşayanlar için ziyaret edilmesi daha kolay yerlerdir. Binlerce kilometre kat etmenize gerek kalmadan, çok daha hesaplı ve kolay bir şekilde bu önemli yerleri görebilirsiniz. Sadece bir otobüs bileti alarak ve bir otelden yer ayırtarak, ailenizle birlikte Safranbolu gezisi ayarlayabilirsiniz. Truva Arkeolojik Alanı, Göreme Milli Parkı gibi Türkiye UNESCO kültürel miras adreslerinden herhangi birisine istediğiniz zamanda Kamil Koç firmasının konforlu otobüs seyahatiyle ulaşabilirsiniz.

Kültürel Miraslara Nasıl Gidebilirsiniz?

Yolculuğa başladığınız noktaya göre değişecek olsa da, Türkiye’nin hareket merkezlerinden en önemlisi olan İstanbul’u baz alarak, tarihi ve turistik bölgelere yapacağınız otobüs seyahatlerinin süreleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Kamil Koç’un internet sitesinde detaylarını bulabileceğiniz yolculuk rotalarının bazılarının süreleri aşağıdaki gibidir:

 • İstanbul – Sivas: Sivas otobüs bileti alarak yapacağınız bu yolculuğun süresi, yaklaşık 9 saattir. Sivas’ta UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Camii ve çevresini ziyaret edebilirsiniz.
 • İstanbul – Nevşehir: Bir çok turistin uğrak yerlerinden olan Kapadokya ve Göreme Milli Parkı ile çevresini görebilmek için Nevşehir otobüs bileti alabilirsiniz. Bu yolculuğun süresi, 8 – 9 saat arası civarındadır.Ankara ve Nevşehir arası ise yaklaşık 3.5 saat kadardır.
 • İstanbul – Çanakkale: Asos, Truva Antik Kenti, Gelibolu gibi çok önemli turistik yerlerin ve kültür mirası bölgelerinin bulunduğu Çanakkale tarafına gitmek için Çanakkale otobüs bileti almanız alabilirsiniz.
 • İstanbul – İzmir: En çok tercih edilen seyahat rotalarından birisi olan İzmir’e 7-8 saat gibi bir sürede ücretsiz yolları kullanan  otobüs seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir otobüs bileti alacağınız  Kamil Koç ekspres seferleri ile bu yolu 4,5 saatte aşabilirsiniz. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti ve Bergama sizi bekliyor.

Kültürel Miraslara Nasıl GidebilirsinizUNESCO Türkiye Kültürel Miras Alanları

Kamil Koç, sizleri keyifli ve konforlu otobüs yolculuklarıyla Türkiye’deki mutlaka görülmesi gerekli turistik yerlere taşır. UNESCO Türkiye listesinde yer alan, önemli yerler ve bulundukları iller şöyledir:

 • Göbeklitepe-Urfa
 • Aphrodisias Antik Kenti, Pamukkale, Hierapolis-Aydın
 • Nemrut Dağı-Adıyaman
 • Ani Harabeleri-Kars
 • Cumalıkızık-Bursa
 • Selimiye Camii-Edirne
 • Hattuşaş-Çorum
 • Çatalhöyük-Konya

Kamil Koç Mobil Uygulama

Artık çok daha kolay otobüs bileti almanızı sağlayacak mobil uygulamayı Kamil Koç Play Store ve App Store adreslerinden cep telefonlarınıza indirebilirsiniz. İstediğiniz an, her yerden kolaylıkla erişebileceğiniz uygulama üzerinden seyahat etmek istediğiniz güzergahtaki uygun sefer saatlerini görebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca koltuk seçimi yapmanıza da olanak sağlayan mobil uygulama ile Bumerang fırsatlarından yararlanabilir ve kolay bir şekilde otobüs bileti edinebilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, her mevsim binlerce çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Aynı zamanda ülkemizin en önemli liman kentlerinden olan İzmir, Ege'nin incisi olarak da tanınır. Güzel doğası ve zengin tarihi ile size yapılacak çok sayıda...

Bolu Gezi Rehberi (Ne Yenir & Nereler Gezilir)

Yemyeşil doğası ile yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Bolu, Karadeniz'in batısında yer alıyor. Bolu; İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi büyük şehirlere yakınlığı sayesinde günübirlik seyahatlerin de gözdesi konumunda. Şehrin tarihi değerleri ve turistik...

Derinlerdeki Dünyayı Keşfet: Mağara Dalışı

Mağara dalışı, yer altında binlerce yıl içerisinde oluşmuş gizli hazineleri keşfetme fırsatı sunuyor. Kara ve su altı mağaracılığı olmak üzere kendi içerisinde iki ana disipline ayrılan bu heyecan dolu aktiviteye, tehlikeli yanına rağmen her geçen yıl daha fazla...

Türkiye’nin Sakin Yedi Tatil Rotası

Gezginlerin çoğunluğu hareketli bir yaşamın olduğu, popüler tatil yerleşimlerine gitmeyi tercih ediyor. Bazılarına ise ortamın daha sakin olduğu tatil rotalarına yönelmek cazip geliyor. Çünkü huzurun ön planda olduğu bu tarz yerlerde denize girmek, çevredeki kültürel...

Türkiye’de Alışveriş Yapabileceğiniz Ünlü Caddeler

Türkiye, her konuda olduğu gibi alışverişte de dünyanın cazibe merkezleri arasında yer alır. Kıyafet dolaplarınızı isterseniz ünlü markaların en şık kıyafetleriyle isterseniz de yerel markaların gizli kalmış mükemmel parçalarıyla doldurabileceğiniz alışveriş...