Ege’nin karşı kıyısına boylu boyuna uzanan Yunanistan ile ortak noktamız sadece Ege Denizi değil. Yaşam tarzları ve mutfak kültürlerimiz de birbirine oldukça yakın. Karayoluyla bile çok kısa ve rahat bir şekilde ulaşım olanağı bulunan ülkenin farklı lezzetleri denemeye değer. Keyifli bir Atina ya da Selanik otobüs yolculuğu sonrasında Yunan kültürüyle tanışmanın zamanı geldi. O lokum bizimdi, bu kahveyi asıl yapan bizdik, gibi tartışmaları bir kenara bırakarak, Yunanistan gezisi sırasında ne yenir hep beraber göz atalım.
Türkiye İle Ortak Yemekler

Farklı lezzetleri denemeden önce Yunanistan ile ortak lezzetlerimiz olduğunu hatırlatalım. O kadar ortak ki birçoğunun ismi Türkçedeki telaffuzuyla aynı. Simit, daha az susamlı ve biraz daha gevrektir. Zeytinyağının vazgeçilmezi enginar, bamya, fava yine aynı lezzete sahiptir. Cacıki, bizdeki cacık. Her daim sarımsaklı yoğurt ile hazırlanıyor. Bir alternatifse kuru cacık. Bu çeşit cacığın susuz olması anlamına geliyor. Tabii ki bizim olmasa olmazlarımız midye ve kokoreç burada da var ancak sunumu ve lezzeti biraz farklılık gösterebiliyor. Keftedes (köfte), dolmades (dolma), boureki (börek) isimleri aynı olsa da Yunanistan tatili sırasında bir de Yunan usulü olanını deneyin.

Mousakka (Musakka)
Musakka bildiğimiz musakka ile aynı söylense de lazanyaya benzer bir yemek çeşididir. Patates, patlıcan ve kaşar peyniri katılarak hazırlanan musakka üzerine beşamel sos eklenerek servis ediliyor. Bir dilim istediğinizde karnınızı fazlasıyla doyuracaktır. Bu nedenle dilerseniz iki kişi paylaşabilirsiniz.
Souvlaki
Bizdeki çöp şişe benzeyen etli yemektir. Özellikle pirinç pilavı ve Yunan salatası eşliğinde servis edilir. Koyun eti sevenler Yunanistan tatili sırasında mutlaka bu yemeği denemeliler.
Kavala Kurabiyesi
Kavala’nın meşhur kurabiyesi, yarım ay şeklinde, bademli, dışı ise pudra şekeriyle kaplanmış bir tatlı çeşididir. Ülkemizde de çok sevilen bir hamur işidir ve özellikle çayın yanında mükemmel bir lezzet katar.
Deniz Ürünleri

Ege sahiline gidip de deniz ürünü yememek olmaz. Bizdeki isimleriyle kalamar (kalamarika), karides (garides), kefal (kefali), barbun (barbuni) genel olarak damak tadı bize yakın olarak hazırlanıyor.

Yunan Salatası

Bizdeki çoban salatasını andıran, geleneksel Yunan salatası neredeyse her yemeğin yanında servis edilir. İri doğranmış domates, salatalık ve soğan, bol zeytinyağı ve beyaz peynir ile sunuluyor. Yunanistan’a ister yaz tatili ister kış tatili zamanında gidin, bu salatadan her restoranda bulabilirsiniz.

Özellikle Atatürk Evi için Selanik, mitolojiye aşık olanlar için Atina’yı görmek isteyenler. Yunanistan seferlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Bir Günlük Bursa Gezisinde Görebileceğiniz 9 Turistik Durak

Kitaplara sığmayan tarihi, bakmalara doyum olmayan doğal güzelliği ve tadı damaklarda kalan lezzetli yemekleri ile benzersiz bir kültür birikimidir Bursa. Dünyada yaşanabilir kentler arasında yer alan kent her zaman güzel ve görkemli. Biz de bu güzellikleri henüz...

BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ

Genç nesil, “Bir Delinin Hatıra Defteri”ni Genco Erkal’dan izleme şansına erişemedi. Bu açıdan kendini şanssız hissedenler de yok değildi ama birçoğu hâlâ umutluydu. Tekrar sahnelenmesinin olanaksız olacağı ihtimalini göz ardı edip bir ihtimal, belki bir gün yeniden...

Milyonfest Dalaman’ın Festival Programı Açıklandı

Milyon Yapım'ın “Milyonfest” markasıyla ilk franchise festivali olan Milyonfest Dalaman, bu yıl ilk kez 2-3-4-5 Ağustos tarihlerinde 4 gün boyunca ülkemizin en gözde tatil ve turizm yörelerinden biri Dalaman Kayacık Sahili’nde gerçekleşecek. Dalaman seyahati için...

ÇOCUKLU SEYAHAT EDENLER İÇİN İPUÇLARI

Bebeğinizi dünyaya getirdiğiniz andan beri onunla ilk defa seyahate çıkacaksınız. En az 6 saat sürecek bir otobüs yolculuğu sırasında bebeğinizin sıkılacağını, hasta olacağını ya da bütün yolculuk boyunca ağlayacağını düşünüp afakanlar basıyor, bebek yolculuğu...

Yunanistan’da Ne Yenir?

Ege’nin karşı kıyısına boylu boyuna uzanan Yunanistan ile ortak noktamız sadece Ege Denizi değil. Yaşam tarzları ve mutfak kültürlerimiz de birbirine oldukça yakın. Karayoluyla bile çok kısa ve rahat bir şekilde ulaşım olanağı bulunan ülkenin farklı lezzetleri...