Batı Karadeniz’in önemli limanlarından Zonguldak, madencilik mirası, muhteşem doğası, Akdeniz’i aratmayan plajları, mağaraları, tarihi yapıları, kültürü ve sıcak insanlarıyla daha fazla ziyaretçiyi hak eden bir ilimiz. Safranbolu, Amasra gibi turistik yerleri barındıran Bartın ve Karabük illerine yakın konumda bulunması da Zonguldak’ı Batı Karadeniz rotası içinde ideal duraklardan biri haline getiriyor.

 Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak Maden Müzesi kentin taş kömürü madenciliği tarihini ve maden işçilerinin inanılmaz emeğini yakından görebileceğiniz çok önemli bir yer. Müzedeki eserler ve bilgilendirmeler sayesinde kömürün oluşumunu ve nasıl çıkartıldığını öğrenebilirsiniz.

Mağaralar

Zonguldak muhteşem bir doğaya sahip ve mağara oluşumları bakımından zengin bir ilimiz. İlde turizme açık, gezilebilecek mağaralar arasında astım hastaları için şifalı olduğu söylenen Gökgöl Mağaraları, Cehennemağzı Mağarası, Sofular Mağarası, içindeki odacıklar arasında botlarla dolaşılabilen Cumayanı Mağarası ve içinde bulunan nehir sayesinde yine botla gezilebilen Çayır Köyü Su Mağarası öne çıkıyor. Zonguldak mağaralarının her biri farklı özelliklere sahip ve doğa severlere birbirinden ilginç deneyimler yaşatmak için hazır bekliyor.

Gümeli Tabiat Anıtı

Alaplı ilçesi Gümeli Ormanları içerisinde bulunan bu alan 11 Mart 2008 tarihinde Gümeli Tabiat Anıtı olarak ilan edilmiştir. Alanda yaşları 300 ile 500 arasında değişen çok sayıda yaşlı porsuk ağacı bulunsa da, içlerinden en önemlisi 4114 yaşında olan, Türkiye’nin en yaşlı ağacı, dünyanın en yaşlı porsuk ağacı ve dünyanın en yaşlı beş ağacından birisi ünvanlarını taşıyan ağaçtır.

Filyos Kalesi

Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi, muhteşem manzarasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Zonguldak’ta gezilecek tarihi yerler arasında en önemlilerinden birisi olan kalenin Orta Çağ’dan kaldığı düşünülüyor.

Bölüklü Yaylası

Daha çok Doğu Karadeniz’in yaylaları meşhurdur ancak ülkemizin pek çok başka bölgesinde de yaylalar bulunuyor. Batı Karadeniz’in doğasını ve kültürünü yakından tanımak isteyenler için, Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde hala yayla hayatının tüm otantikliğiyle sürdüğü Bölüklü Yaylası’nın da gidilecek yerler listenizde yer alması gerekiyor.

Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Mide ve bağırsak hastalıkları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa şifa olduğu söylenen kaplıca, Ilıksu Mahallesi’nde bulunuyor.

Halil Paşa Konağı (Karadeniz Ereğli Müzesi)

Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan ve 19. yüzyılda sancak beyi Halil Paşa Karamahmutoğlu için konut olarak inşa edilen konak, bugün müze olarak hizmet veriyor. Müzede Grek, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi farklı medeniyetler ve farklı dönemlerden kalma pek çok eser sergileniyor.

Fetih Çınarları

1400’lü yıllarda, İstanbul’un fethine hazırlanılırken Karadeniz Ereğli’nin Osmanlı ordusuna verdiği desteğe teşekkür etmek için, Fatih Sultan Mehmet tarafından hediye edildiğine inanılan çınarlardan günümüze kalan 8 tanesi, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır. Yapılan çevre düzenlemesiyle birlikte ağaçların bulunduğu alan hoş bir park olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Filyos Tieion Antik Kenti

Miletoslular tarafından kurulan bir Helen kolonisi olan ve 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu antik kent, Filyos Nehri kıyısında bulunuyor.

Ereğli Kalesi

Karadeniz’e kıyısı bulunan Zonguldak, temiz denizi ve yeşille mavinin buluştuğu güzel doğasıyla birbirinden harika plajlara da ev sahipliği yapıyor. Zonguldak’ta gezilecek plajlardan bazıları günübirlik ziyaretçiler için tuvalet, restoran gibi tesislere sahipken, bazıları bakir kumsallardan oluşuyor. Filyos Plajı, Türkali Plajı, Göbü Plajı, Uzunkum Plajı, Kapuz Plajı, Değirmenağzı Plajı, Ilıksu Plajı ve Alaplı Kocaman Plajı yaz aylarında denizin ve güneşin tadını çıkartabileceğiniz, diğer mevsimlerde ise piknik yapmak, deniz havası almak ve gezmek için gidebileceğiniz plajlar arasında bulunuyor.

Zonguldak’a Ulaşım

Zonguldak, önemli büyük şehirlere uzak olmayan konumuyla kolay ulaşılabilir bir rota olarak öne çıkıyor. İl merkezi İstanbul’a 327 km, Ankara’ya 273 km mesafede bulunuyor. Kamil Koç, Zonguldak il merkezine İstanbul’dan günde 9 sefer düzenliyor ve yolculuk Avrupa Yakası’ndan yaklaşık 7 saat, Anadolu Yakası’ndan yaklaşık 6 saat sürüyor. Ankara’dan Zonguldak’a ise günde 8 seferle hızlı bir şekilde  ulaşılabiliyor. Otobüs bileti Kamil Koç web sitesi, Kamil Koç App Store uygulaması ya da Kamil Koç Play Store uygulaması üzerinden satın alınabiliyor.

 

İstanbul’da Gezilecek Müzeleri Sizler İçin Derledik

Onlarca kültür ve medeniyetten izler taşıyan kadim İstanbul, çağlara tanıklık eden tarihi eserleri ve bu eserleri gün yüzüne çıkaran müzeleriyle tarih, kültür ve sanat aşıklarını derinden etkiliyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçinin merakla gezip görmek...

İstanbul’un Meşhur Semtlerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, birbirinden güzel semtleri ile ünlüdür. Kimi zaman boğaz manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlamanıza ev sahipliği yapan semtler, kimi zaman da tarihin ve doğanın tüm ihtişamını iç içe sunar. Asırları...

Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmemeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce otobüs yolculuğu hakkında bilmeniz...

Ara Tatilde (Sömestr) Gezilebilecek Yerler

2020 sömestr tatili için plan yapmaya başladıysanız şimdiden şehirler arası otobüs bileti seçeneklerine göz atabilir ve uygun fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Kamil Koç deneyimi ile konforlu bir yolculuk geçirebilir, ara tatile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz....

Öğrenciler için Uygun Fiyata Otobüs Bileti Nasıl Bulunur?

Uygun fiyatlı otobüs biletleri, tüm seyahat tutkunlarının hevesle aradığı ve keyifli bir yolculuğun atılan ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Özellikle öğrencilerin, tatil günlerinde ve okul olmadığı zamanlarda yoğun ilgi göstererek plan yapmaya yöneldiği şehirler...